ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ НОТАРІУСУ ПРО ПОВНОВАЖЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ДЕПАРТАМЕНТУ НАГЛЯДУ ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ

ІГОР НАЯВКО,
приватний нотаріус Нікопольського міського нотаріального округу
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ НОТАРІУСУ ПРО ПОВНОВАЖЕННЯ ДЕРЖАВНОГО ДЕПАРТАМЕНТУ НАГЛЯДУ ЗА ДОДЕРЖАННЯМ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ПРАЦЮ
Сьогодні доволі актуальним стало питання проведення перевірок посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю. У нотаріусів постають питання, хто може здійснювати перевірки, який порядок цих перевірок, які документи вони вправі вимагати від нотаріуса як самозайнятої особи.
Для відповіді на ці та інші питання проаналізуємо чинне законодавство, яке регулює роботу цього державного органу.
Одним із підзаконних актів, який регулює діяльність з проведення перевірок цим державним органом, є Положення про Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 р. № 50.
Відповідно до п. 6 посадові особи Держнаглядпраці (головні державні інспектори праці, їх заступники, державні інспектори праці) мають право безперешкодно в будь-який час без попереднього інформування з пред’явленням службового посвідчення відвідувати для перевірки додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування адміністративні і виробничі приміщення роботодавців, робочі органи виконавчих дирекцій фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. А чи є в нотаріуса адміністративне чи виробниче приміщення? З виробничим приміщенням зрозуміло: нотаріус не займається виробничою діяльністю, а от чи є робоче місце нотаріуса адміністративним приміщенням?
Термін «адміністративне приміщення» зустрічається у двох нормативних актах: в Ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з проектування, монтажу, технічного обслуговування засобів протипожежного захисту та систем опалення, оцінки протипожежного стану об’єктів, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 25.12.2009 р. № 886 (адміністративне приміщення (офіс) — нежитлове приміщення, що належить суб’єкту господарювання на правах власності або оренди, в якому розташовується його виконавчий орган (директор, правління тощо) та яке має певну адресу, через яку може здійснюватися поштовий зв’язок), та в ДБН В.2.2-18:2007 (адміністративні приміщення це — кабінет директора, приймальня директора, кабінет заст. директора, кабінети зав. відділеннями, бухгалтерія, каса, відділ кадрів, кабінет інформаційно-аналітичної роботи).
Якщо провести правовий аналіз норм, то висновок один: робоче місце ніяк не підпадає під визначення адміністративного приміщення, оскільки нотаріус не є директором, у нього немає каси та бухгалтерії, а тому інспектор не має права на безперешкодний доступ до робочого місця нотаріуса.
Крім того, відповідно до п. 2.3 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 21.03.2003 р. № 72, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.06.003 р. за № 432/7753, інспектор праці має право безперешкодно в будь-який час без попереднього повідомлення відвідувати для перевірки додержання законодавства про працю та про загальнообов’язкове державне соціальне страхування: підприємства, робочі органи виконавчих дирекцій фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, виробничих приміщень суб’єктів підприємницької діяльності — фізичних осіб, які використовують найману працю.
Самозайняті особи або нотаріуси в цьому переліку відсутні, що є додатковим аргументом, щоб не допускати інспектора до свого робочого місця.
Тепер розглянемо сам порядок здійснення перевірки відповідно до п. 2.3 зазначеного вище Порядку.

Ігор НАЯВКО отримати повну версію статті