ЩО МАЄ ЗНАТИ ВЛАСНИК ЗЕМЛІ В ОЧІКУВАННІ ВІДМІНИ МОРАТОРІЮ НА ВІДЧУЖЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ

АЛЛА КАЛЬНІЧЕНКО,
юрист журналу «Землевпорядний вісник»
ЩО МАЄ ЗНАТИ ВЛАСНИК ЗЕМЛІ В ОЧІКУВАННІ ВІДМІНИ МОРАТОРІЮ НА ВІДЧУЖЕННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ
Цивільним та Земельним кодексами України визначено цілу низку цивільно-правових угод, які можуть укладатися стосовно земельних ділянок. Враховуючи численні звернення до редакції громадян та юридичних осіб з питань укладання різноманітних цивільно-правових угод щодо можливості відчуження або надання у користування «підмораторних» земельних ділянок, надаємо їх короткий огляд.
Найбільш поширених таких видів договорів — сім, однак дія мораторію на купівлю-продаж деяких земель сільськогосподарського призначення, тимчасово унеможливлюючи застосування деяких, «розподіляє» їх на дві групи.
Перша — договори, які можна укладати щодо «підмораторних» земель і під час дії мораторію, і після його відміни: договір оренди, емфітевзису та міни.
Друга — договори, які можна буде укладати тільки після скасування мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення: договір купівлі-продажу, дарування, ренти, довічного утримання.
Для довідки:
На сьогодні під дією мораторію на відчуження знаходяться:
а) усі землі сільськогосподарського призна¬чення державної та комунальної власності, які не можна продавати;
б) земельні ділянки, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельні ділянки, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, будь-яке відчуження на які заборонено, крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.
І. ДОГОВОРИ, ЯКІ МОЖНА УКЛАДАТИ ЩОДО «ПІДМОРАТОРНИХ» ЗЕМЕЛЬ ПІД ЧАС ДІЇ МОРАТОРІЮ І ПІСЛЯ ЙОГО СКАСУВАННЯ
Договір оренди

Алла КАЛЬНІЧЕНКО отримати повну версію статті