ЩОДО ПРИДБАННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА БАНКРУТА НА АУКЦІОНІ: ПИТАННЯ ПРО СПІВВІДНОШЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ ТА ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО НОТАРІАТ»

ОЛЬГА ГРИБАНОВА,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
ЩОДО ПРИДБАННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА БАНКРУТА НА АУКЦІОНІ: ПИТАННЯ ПРО СПІВВІДНОШЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ ТА ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО НОТАРІАТ»
Набуття права власності на нерухоме майно банкрута, придбане на аукціоні, регулюється кількома нормативно-правовими актами, які по-різному визначають процес визнання державою такого права.
На сьогодні зазначене питання є актуальним, оскільки право власності є непорушним та охороняється державою відповідно до Конституції України та Цивільного кодексу України, а суперечності, що викликані двома спеціальними нормативно-правовими актами, які регулюють ці правовідносини, породили низку проблем щодо моменту набуття особою такого права.
Відповідно до пункту 4 глави 12 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Порядок) при придбанні нерухомого майна банкрута на аукціоні нотаріус видає покупцю за місцезнаходженням такого майна свідоцтво в порядку, встановленому ст. 75 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-ХІІ (далі—Закон).
Як випливає зі змісту ст. 75 Закону свідоцтво про придбання нерухомого майна на аукціоні видається покупцеві на підставі акта про передання права власності на куплене нерухоме майно та протоколу про проведення аукціону.
Виходячи з диспозиції наведеної норми права, свідоцтво про придбання нерухомого майна видається за умови наявності двох документів: передавального акта та протоколу про проведення аукціону.
В передавальному акті зазначається:
• ім’я (назва) та місце проживання (місцезнаходження) продавця та покупця, а також організатора аукціону;
• відомості про продане нерухоме майно;
• адреса веб-сторінки, на якій розміщено відомості про проведення аукціону.
Статтею 49 Закону визначені суб’єкти аукціону — це замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Ліквідатор може бути організатором аукціону, використовуючи право, надане йому ст. 44 Закону, а також самостійно проводити торги на аукціоні. Учасниками аукціону можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземні юридичні особи, які подали необхідні документи та пройшли процедуру реєстрації виконавцем аукціону відповідно до цього Закону.
Виходячи із наведеного, сторонами в передавальному акті будуть замовник аукціону (тобто Ліквідатор) та переможець аукціону (тобто Покупець).
Другим документом, необхідним для видачі свідоцтва про придбання нерухомого майна на аукціоні, є протокол про проведення аукціону.
Як передбачено ст. 69 Закону, протокол складається організатором аукціону негайно після оголошення переможця або закінчення аукціону без виявлення переможців.

Ольга ГРИБАНОВА отримати повну версію статті