ЩОДО НАДАННЯ НОТАРІУСАМИ ІНФОРМАЦІЇ ПОДАТКОВИМ ОРГАНАМ ПРО ВИДАНІ СВІДОЦТВА ПРО ПРАВО НА СПАДЩИНУ ТА ПОСВІДЧЕНІ ДОГОВОРИ ДАРУВАННЯ

На виконання п. 2 Постанови КМУ від 21.01.2005 року № 67 «Про реалізацію ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі – Постанова № 67) та відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ДПА України Наказом № 352 від 19.08.2005 року (набуває чинності 21.10.2005 року) затвердила форму Інформації щодо виданих свідоцтв про право на спадщину та посвідчених договорів дарування.
Звернемося до зазначеної Постанови № 67 від 21.01.2005 року. Дана Постанова регламентує оподаткування податком з доходів фізичних осіб успадкованого платником такого податку майна та подання ним звітності.
Так, п. 1 цієї Постанови встановлює, що дохід у вигляді успадкованого майна підлягає оподаткуванню згідно із ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку з доходів фізичних осіб і відображається ним у річній декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація).
В той же час Міністерство юстиції зобов’язано забезпечити подання державними нотаріальними конторами податковим органам щоквартально інформації щодо виданих свідоцтв про право на спадщину.
Таким чином, Постанова № 67 не регулює відносини щодо нотаріально посвідчених договорів дарування та подання інформації щодо них.
Звернемося до положень п 13.4 статті 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»:
13.4. Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством.
Нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину податковому органу у строки, встановлені для податкового кварталу.
Таким чином, відповідно до п. 13.4 Закону «Про податок з доходів фізичних осіб», нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію податковому органу про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Звернемось до положень статті 14 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»:
Стаття 14. Оподаткування доходу, отриманого платником податку як подарунок (або внаслідок укладення договору дарування)
14.1. Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини.
14.2. Не підлягають оподаткуванню доходи як кошти або майно (майнові чи немайнові права), подаровані одним членом подружжя іншому, у межах їх частини спільної часткової чи спільної сумісної власності згідно із законом.
Таким чином, стаття 14 не зобов’язує нотаріусів подавати податковим органам інформацію про посвідчені договори дарування та взагалі не покладає на нотаріуса обов’язки податкового агента відносно договорів дарування.
Цікавим також буде приділити увагу Листу Міністерства юстиції від 20.05.2005 № 24-45-1764 «Щодо наказу ДПА України від 29.09.2003 № 451», згідно з яким передписувалось Державній податковій адміністрації України привести Наказ № 451 у відповідність до вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» шляхом внесення змін (вилучення ознак 56 та 57). Даним Листом Мін’юсту також зазначається, що правові норми, викладені в нормативно-правовому акті, є нормами прямої дії, і в разі неузгодження положень відомчого нормативно-правового акта з нормами закону, застосовуються норми закону і у разі невідповідності ознак додатка до Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 29.09.2003 року № 451, зареєстрованого в Мін’юсті України 22.10.2003 року за № 960/8281 (із змінами), нормам Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», цей додаток застосовується у частині, що їм не суперечить.
Тобто з нотаріусів було знято зобов’язання з надання податковим органам інформації щодо посвідчених договорів дарування.
Викликає тільки легке здивування, як після

Андрій ЄЩЕНКО отримати повну версію статті