ЩОДО ЗМІСТУ ДОВІРЕНОСТІ, ЯКА ВИДАЄТЬСЯ ПРЕДСТАВНИКУ АКЦІОНЕРА ДЛЯ УЧАСТІ У ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРАХ

Відповідно до чинного законодавства України акціонер має право взяти участь у загальних зборах особисто або призначити для цього свого представника. Повноваження представника мають бути підтверджені довіреністю. У ч. 3 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства.
Проблема полягає у тому, що чинне законодавство України не містить спеціальних норм, в яких би зазначалося, які відомості мають бути обов’язково вказані у довіреності на право участі у зборах. На практиці це часто призводить до неправильного оформлення довіреностей і у наслідку відмові представнику акціонера у реєстрації. З іншого боку, помилок часто припускаються особи, що проводять реєстрацію – вони реєструють представників із неналежним чином оформленими довіреностями чи безпідставно відмовляють їм у реєстрації. В обох випадках дії реєстраційної комісії можуть призвести до подальшого оскаржування рішень, ухвалених на зборах, та визнання їх недійсними у судовому порядку.
Для визначення переліку відомостей, які обов’язково мають включатися у текст довіреності доводиться звертатися до загальних положень чинного законодавства, якими встановлено вимоги стосовно змісту довіреності, а також документів рекомендаційного чи роз’яснювального характеру, виданих уповноваженими державними органами.
Відповідно до ст. 1003 Цивільного кодексу України у договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.
Вважаємо, що довіреністю, яка видається представникові для участі у зборах, може бути доручено представникові вчиняти наступні дії:
– реєструватися для участі у загальних зборах акціонерів; брати участь у голосуванні на загальних зборах акціонерів;
– висувати кандидатів у виборні органи акціонерного товариства;
– вносити пропозиції щодо проектів рішень загальних зборів акціонерів;
– звертатися за отриманням інформації та роз’яснень до посадових осіб товариства;
– підписувати листи, заяви, клопотання, протоколи та інші документи.
Довіреність також може містити завдання на голосування з кожного питання порядку денного.
У довіреності також обов’язково має бути вказана дата вчинення (відповідно до ч. 3 ст. 247 Цивільного кодексу України) та інші відомості, без зазначення яких представник не зможе виконати передбачені довіреністю дії, зокрема, відомості щодо особи, яку представляють, та представника.
В п. 146 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженій наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5, передбачено, що у тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посаду, яку вони займають.
У Зразках документів, необхідних для створення відкритих акціонерних товариств та їх функціонування в післяприватизаційний період, підготовлених Департаментом правового забезпечення ФДМУ і рекомендованих розпорядженням ФДМУ від 05.05.1996 року № 71-р. (Положенні про порядок оформлення та реєстрації довіреностей акціонерів відкритого акціонерного товариства) містяться наступні вимоги до змісту довіреності. У довіреності акціонера – фізичної особи (громадянина) повинно бути зазначено: дані довірителя: прізвище, ім’я та по батькові акціонера, його паспортні дані, адреса місця проживання; кількість і вид акцій, за якими передаються права; дані повіреного: прізвище, ім’я та по батькові, його паспортні дані, адреса місця проживання. У довіреності акціонера – юридичної особи зазначаються: найменування і реквізити юридичної особи, в тому числі банківські; кількість і вид акцій, за якими передаються права; прізвище, ім’я та по батькові і паспортні дані особи, що призначається представником.
Відповідно до

Олена КІБЕНКО отримати повну версію статті