ЩЕ РАЗ ПРО ВИКЛЮЧЕННЯ УЧАСНИКА З ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

Юрій МИЦА,
кандидат юридичних наук, заступник директора з економіко-правових питань ТОВ «Будівельна компанія «Укртехносфера», м. Харків
ЩЕ РАЗ ПРО ВИКЛЮЧЕННЯ УЧАСНИКА З ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ
Сучасна корпоративна практика в Україні характеризується складними як з економічних, так і з правових позицій процесами. Частина з цих процесів – очевидний негатив, який у публіцистиці (а подекуди й у юридичній літературі) узагальнено йменують «рейдерством». Оцінка ж іншої частини з вказаних явищ не може бути однозначною, адже досить часто «некорект­ні» корпоративні заходи (формально «рейдерські» дії, «відсікання» мінорітарних акціонерів (учасників) від управління товариствами тощо) провадяться з метою дійсного підвищення економічної ефективності виробництва, підвищення ефективності корпоративного управління, захисту від корпоративного шантажу чи сутяжницьких позовів.
На цьому тлі сучасний стан правового регулювання корпоративних відносин й судова практика з корпоративних спорів не можуть бути однозначними й досконалими, хоча (і цього не можна не відзначити) просліджується (нехай і не завжди послідовне) прагнення як законодавця, так і судової системи до уніфікації та гармонізації норм корпоративного права і практики їх застосування. За таких умов корпоративна практика (в її найширшому розумінні, включаючи також і діяльність законодавця, і судову практику з корпоративних спорів тощо) вимагає глибоких, виважених і ґрунтовних правових досліджень корпоративних правовідносин як із суто теоретичних, так і з переважно практичних позицій.
На жаль, не всі публікації навіть у поважних юридичних виданнях відповідають вказаним вимогам. Так, після ознайомлення нещодавно за практичною необхідністю з немаленькою за обсягом статтею, присвяченою практичним аспектам виключення учасників з товариства з обмеженою відповідальністю , як у мене, так і в деяких моїх колег залишилося досить тяжке враження. Причому це враження спричинене було як суто формальними, так і змістовними характеристиками зазначеної науково практичної статті, які в подальшому викладенні розглянемо детальніше.
Хочу відразу зазначити, що особистої неприязні стосовно автора аналізованої публікації з будь-яких причин ані я, ані мої колеги не маємо (і навіть не знайомі з ним особисто). Тому все, про що йтиметься нижче, є лише проявом нашої позиції як спеціалістів та членів юридичної громадськості.

Юрий МЫЦА отримати повну версію статті