ШПАРГАЛКА ЗІ СПАДЩИНИ

НАТАЛІЯ САУТЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
ШПАРГАЛКА ЗІ СПАДЩИНИ
Останнім часом простежується динаміка зростання заведення спадкових справ та видачі свідоцтв про право на спадщину приватними нотаріусами, що за своєю суттю є позитивним процесом. Тому спробуємо зробити опосередковане узагальнення на цю тему.
При зверненні до нотаріуса спадкоємців у зв’язку з відкриттям спадщини, нотаріуси з’ясовують відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідності вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус повинен перевірити шляхом витребовування від спадкоємців свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неможливості пред’явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця нотаріус витребовує від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.
На виконання вимог п. 1.13 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Порядок) місце відкриття спадщини підтверджується: довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; записом у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця.
Заводяться спадкові справи нотаріусами відповідно до вимог п. 2.1 глави 10 розділу ІІ Порядку, а саме: за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, претензії кредиторів.
При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Витяги зі спадкового реєстру нотаріусу доцільно формувати без дати смерті спадкодавця та без вказання ідентифікаційного номера, щоб не звужувати пошук заведених спадкових справ, по яким спадкоємці знали лише місяць та рік смерті спадкодавця.
У разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал чи дублікат. Повна інформація про заповіт, який було посвідчено іншим нотаріусом, витребовується нотаріусами шляхом направлення запитів.

Наталія Саутенко отримати повну версію статті