ШЛЮБ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ З ІНОЗЕМЦЕМ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

ОЛЬГА РОЗГОН,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна
ШЛЮБ ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ З ІНОЗЕМЦЕМ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
Сьогодні стало модно укладати шлюби з іноземцями. Реєстрація шлюбу з іноземними громадянами має певні особливості та здійснюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів: Конституції України (ст. 26), законів України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 04.02.1994 р. № 3929-XII, «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005 р. № 2709-IV, «Про імміграцію» від 07.06.2001 р. № 2491-III, «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. № 1382-IV, міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, міжнародних конвенцій, учасником яких є Україна.
Для України основним нормативним актом (після Конституції України, Сімейного кодексу України (далі — СК України) та Закону Украї¬ни «Про міжнародне приватне право»), що допомагає легалізувати українську сім’ю в іноземній державі (і навпаки, іноземний шлюб на території України), є наказ Мін’юсту від 18.10.2000 р. № 52/5 (в редакції від 01.04.2011) «Про затвердження Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні».
У разі укладання шлюбу в Україні застосовуються вимоги СК України. Форма і порядок укладання шлюбу в Україні між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства визначаються правом України, що передбачено ст. 55 та ст. 56 Закону України «Про міжнародне приватне право».
При укладанні шлюбу в Україні нареченому/нареченій можуть знадобитися такі документи: Свідоцтво про народження; Довідка про сімейний стан іноземця; Довідка про реєстрацію з ОВІРу; Свідоцтво про попередній шлюб (або шлюби), якщо ваш наречений був колись одружений, і свідоцтво про розлучення (розлучення) або свідоцтво про смерть дружини, рішення суду про припинення шлюбу; Паспорт із реєстрацією або імміграційною картою. Такий список документів потрібно уточнити в РАЦСі за місцем реєстрації шлюбу.
Реєстрація шлюбу з іноземцями має особливості правового регулювання у зв’язку з необхідністю перевірки законності перебування цих осіб на території України, підтвердження їх сімейного стану та врахування умов дійсності поданих ними документів.
Оформлення документів іноземцям та особам без громадянства на право перебування в Україні відбувається відповідно до пунктів 19–29 Правил в’їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 р. № 1074.

Ольга РОЗГОН отримати повну версію статті