ЧИ ПОТРІБЕН НОТАРІУСУ ВИТЯГ З ЄДИНОГО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ — ПІДПРИЄМЦІВ?

ОКСАНА ВЕЛИЧКО,
приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Київської області
ЧИ ПОТРІБЕН НОТАРІУСУ ВИТЯГ З ЄДИНОГО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ — ПІДПРИЄМЦІВ?
Як відомо, з 07.03.2012 р. набрав чинності Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.12.2012 р. за № 282/20595, яким, на відміну від норм Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, дещо по-іншому визначено порядок перевірки цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи. Зокрема, мова піде про порядок вчинення такої нотаріальної дії, як засвідчення справжності підписів.
То чи потрібен нотаріусу витяг з ЄДРЮО та ФОП при вчиненні нотаріальних дій та безпосередньо для такої дії, як засвідчення зразків підписів посадових осіб юридичних осіб на картках, що подаються до Національного банку України, комерційних банків з метою відкриття рахунків?
І. Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та/або Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців як документ, що засвідчує цивільну правоздатність юридичної особи
Згідно з ч. 4 ст. 87 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації. В ч. 1 ст. 89 ЦК України встановлено, що юридична особа підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб — підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» (далі — Закон).
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців полягає у засвідченні факту створення або припинення юридичної особи шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (ч. 1 ст. 4 Закону).
У зв’язку з набранням чинності (07.05.2011 р.) Законом України від 07.04.2011 р. № 3205-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи — підприємця» (далі — Закон № 3205) юридичним особам та фізичним особам — підприємцям не видаються свідоцтва про державну реєстрацію та замість видачі, заміни або внесення відміток до свідоцтва про державну реєстрацію державний реєстратор видає (надсилає) юридичній особі або фізичній особі — підприємцю виписку з Єдиного дер¬жавного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — Єдиний державний реєстр) у разі проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи — підприємця; внесення змін до відомостей про юридичну особу або фізичну особу — підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі та/або зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру; проведення інших реєстраційних дій, передбачених Законом; звернення юридичної особи чи фізичної особи — підприємця тощо.
Так, у Законі № 3205-VI ч. 6 ст. 25 «Порядок проведення державної реєстрації юридичної особи» Закону викладено в новій редакції:
«6. Не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації юридичної особи державним реєстратором видається(надсилається поштовим відправленням) засновнику або уповноваженій ним особі один примірник оригіналу установчих документів з відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи та виписка з Єдиного державного реєстру.»
Але до внесення відповідних змін до Закону єдиним документом, що підтверджував факт створення юридичної особи (тобто внесення запису до Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію), було свідоцтво про дер¬жавну реєстрацію, видане державним реєстратором. Тобто сьогодні можуть існувати два документи, що підтверджують факт державної реєстрації юридичної особи: свідоцтво про державну реєстрацію та виписка з Єдиного дер¬жавного реєстру юридичних осіб та підприєм¬ців. Наприк¬лад, з цього приводу Державна податкова адмі¬ністрація України зазначила у своєму листі від 17.05.2011 р. № 13663/7/29 1017 (який, на жаль, втратив чинність) таке:

ВЕЛИЧКО Оксана отримати повну версію статті