ЧИ МОЖЕ НОТАРІУС ПІДКЛЮЧАТИСЬ ДО ЄДИНОГО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ — ПІДПРИЄМЦІВ

ОЛЬГА ВЕНГЕР,
приватний нотаріус Ужгородського районного нотаріального округу
Олександр ПАРАМОНОВ,
приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу
ЧИ МОЖЕ НОТАРІУС ПІДКЛЮЧАТИСЬ
ДО ЄДИНОГО ДЕРЖАВНОГО
РЕЄСТРУ ЮРИДИЧНИХ ОСІБ
ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ — ПІДПРИЄМЦІВ
Стаття 44 Закону України «Про нотаріат», викладена у новій редакції згідно із Законом України від 01.10.2008 р. № 614-VI, зобов’язує нотаріуса перевірити правоздатність та дієздатність юридичної особи, ознайомившись, окрім іншого, з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — Витяг), у той же час перевірку повноважень представника юридичної особи за Витягом Закон України «Про нотаріат» не передбачає. Не регламентується також і те, які саме відомості про юридичну особу мають бути відображені.
Відсутність вимоги про перевірку повноважень представника юридичної особи за Витягом виглядає природно, оскільки згідно із ст. 89 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) та ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» обов’язковій державній реєстрації підлягають лише зміни до установчих документів юридичної особи, а згідно з ч. 3 ст. 99 ЦК України члени виконавчого органу юридичної особи можуть бути у будь-який час усунені від виконання своїх обов’язків. (Додатково див. Рішення КСУ від 12.01.2010 р. № 1-рп/2010 по справі № 1-2/2010.)
Для того щоб з’ясувати, як саме Витяг підтверджує правоздатність та дієздатність юридичної особи, необхідно звернутись до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців», який набув чинності 1 липня 2004 року (далі — Закон).
Відповідно до цього Закону відомості, що містяться в ЄДРЮОФОП, надаються у вигляді витягу з Єдиного державного реєстру та довідки про наявність або відсутність в Єдиному державному реєстрі інформації, яка запитується, бази даних (сукупність інформації Єдиного державного реєстру в електронному вигляді), для цілей бюро кредитних історій (ст. 20 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців»). До того ж існує ст. 21 указаного Закону «Виписка з Єдиного державного реєстру».
Окремо проаналізуємо саме Витяг (хоча, на мою думку, більш доцільним було б витребування нотаріусом виписки згідно із ст. 21 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців»).
По-перше, відзначимо, що закон

Олександр Парамонов отримати повну версію статті