ЧИ МОЖЕ НОТАРІАЛЬНО ЗАСВІДЧЕНА КОПІЯ ДОВІРЕНОСТІ ЗАМІНИТИ ОРИГІНАЛ?

ОЛЕНА СІРЯКОВА,
приватний нотаріус Миколаївського міського нотаріального округу
ЧИ МОЖЕ НОТАРІАЛЬНО ЗАСВІДЧЕНА КОПІЯ ДОВІРЕНОСТІ ЗАМІНИТИ ОРИГІНАЛ?
Інколи у практиці постають досить дивні питання, про які ти навіть і не замислювався, бо вважав, що вони не мають іншого вирішення, окрім звичного.
Звернулися до мене представники банку для вчинення нотаріальної дії, надавши для встановлення повноважень представника нотаріально посвідчену копію довіреності. У відповідь на мою вимогу надати оригінал зі здивуванням почула, що деякі колеги оригіналу не вимагають. Ось тут у моїй свідомості і стався когнітивний дисонанс…
З одного боку, за багато років роботи таке питання постало вперше, і сумнівів у своїй правоті у мене не виникало, з іншого — банкіри вимагають відмовити їм письмово. Довелося писати відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Пропоную розібратися, чи може нотаріально посвідчена копія довіреності замінити оригінал?
Оригінал (від лат. originalis — первісний, природжений).
Справжній твір (не копія).
Первинний, вихідний документ.
Справжній документ, рукопис на відміну від копії або підробки, фальсифікації.
Дублікат (від лат. duplicatus — подвоєний) — другий примірник якого-небудь документа, що має однакову з оригіналом юридичну силу, тобто являє собою додатковий примірник цього самого документа з рівнозначною останньому юридичною силою. Фактично видача дубліката полягає у відтворенні тексту документа, як і у випадку з копією, проте дублікат силу оригіналу має.
Копія — (від лат. copia — рясність, численність, точний список, точне відтворення будь-чого, що цілком відповідає оригіналу) це точне відтворення оригіналу, проте оригінал вона не замінює.
Засвідчення вірності копії є нотаріальною дією, що спрямована на підтвердження факту відповідності копії оригіналу документа. При вчиненні нотаріальної дії нотаріус звірив копію із зазначеним документом, проте це не надає відповіді на питання, чи має нотаріально посвідчена копія силу оригіналу, а лише підтверджує, що станом на день її засвідчення такий документ існував фізично, а от чи існує оригінал наразі, нотаріально засвідчена копія відповіді не дає.
Відповідно до ст. 244 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Стаття 244 ЦК України не передбачає можливості представництва на підставі копії довіреності.

Олена СІРЯКОВА отримати повну версію статті