ФОРМА № 1ДФ У РОБОТІ НОТАРІУСА Звітність з податку на доходи фізичних осіб

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
нотаріус, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України
ФОРМА № 1ДФ У РОБОТІ НОТАРІУСА
Звітність з податку на доходи фізичних осіб
У початковій редакції Податкового кодексу України (далі — ПК) для податкових агентів передбачалося подання двох форм звітності до ДПС:
1) щомісячно — Податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб, форму якої було встановлено наказом ДПАУ від 31.01.2011 р. № 58 (п.п. «д» п. 176.2 ПК);
2) щоквартально — Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ, затвердженою наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020 (п.п. «б» п. 176.2 ПК).
Ці звіти слід було подавати незалежно від виплати доходів платникам податку податковими агентами. При цьому, на думку ДПАУ, їх повинні були подавати всі суб’єкти господарювання, навіть ті, що не підпадають під визначення терміна «податковий агент». Подання щомісячної Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб спричинило значний резонанс у бухгалтерських колах і шквал обурення тих суб’єктів господарювання, які не мали статусу податкового агента, а отже, і не повинні подавати цей звіт. Про те, що нотаріуси, які не мають статусу податкового агента, не повинні подавати «пусту» Податкову декларацію, йшлося в статті Вікторії Голобородько «Подання нотаріусами щомісячно декларації з податку на доходи фізичних осіб» («МЕН», 2011, № 2, с. 79). Під тиском громадськості було ініційовано зміни щодо подання звітності з податку на доходи фізичних осіб (далі — податок на доходи). Це вилилося в прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» від 07.04.2011 р. № 3221-VI. У результаті внесених змін згідно з п. 176.2 ПК податкові агенті зобов’язані подавати лише квартальний Податковий розрахунок за формою № 1 ДФ, а Податкову декларацію з податку на доходи фізичних осіб подавати вже взагалі не потрібно, оскільки п.п. «д», який передбачав необхідність її подання, з 20 квітня 2011 року виключено з п. 176.2 ПК.
До того ж оновлений п.п. «б» п. 176.2 ПК передбачає обов’язок податкового агента подавати Податковий розрахунок за формою № 1ДФ лише в разі нарахування сум доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Тобто форму № 1ДФ з прокресленнями подавати не потрібно навіть у випадку, коли доходи не нараховував податковий агент.
Нотаріус — роботодавець → податковий агент → подає ф. № 1ДФ
Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) затверджений наказом ДПАУ від 24.12.2010 р. № 1020 на виконання п.п. «б» п. 176.2 ПК. Цим же наказом затверджено Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (далі — Порядок № 1020).
Оновлений Податковий розрахунок за формою та порядком заповнення практично не відрізняється від його попередника, який було затверджено наказом ДПАУ від 29.09.2003 р. № 451 на виконання норм Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 р. № 889-IV . У зв’язку з цим заповнення оновленої під ПК форми № 1ДФ не повинне у Вас викликати труднощів. Тому нагадаємо лише основні правила заповнення та подання Податкового розрахунку за формою № 1ДФ.

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті