УЧАСТЬ НОТАРІУСА У ВИНИКНЕННІ, ЗДІЙСНЕННІ ТА ПРИПИНЕННІ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ АКЦІОНЕРІВ

ВОЛОДИМИР ЦІКАЛО,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права та процесу Львівського національного університету імені Івана Франка, доцент
ОЛЕНА ЦІКАЛО,
магістр права, державний нотаріус Першої львівської державної нотаріальної контори
УЧАСТЬ НОТАРІУСА У ВИНИКНЕННІ, ЗДІЙСНЕННІ ТА ПРИПИНЕННІ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ АКЦІОНЕРІВ
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 р. корпоративні права акціонерів — це сукупність їх майнових і немайнових прав, які випливають з права власності на акції, що включають право на участь в управлінні акціонерним товариством, отримання дивідендів та активів акціонерного товариства у разі його ліквідації відповідно до закону, а також інші права та правомочності, передбачені законом чи статутними документами.
Виникнення, здійснення та припинення окремих корпоративних прав акціонерів відбувається за допомогою вчинення нотаріальних дій. На підставі положень Закону України «Про акціонерні товариства» корпоративні права акціонерів, які виникають, здійснюються та припиняються шляхом вчинення нотаріальних дій, можна поділити на види за різними критеріями.
За змістом нотаріальних дій, які вчиняються щодо них, корпоративні права бувають такими, що виникають, здійснюються або припиняються вчиненням:
1) нотаріального посвідчення правочину;
2) нотаріального посвідчення довіреності;
3) скасування дії довіреності нотаріусом;
4) нотаріального засвідчення справжності підпису на документі;
5) передання нотаріусом заяви суб’єкта корпоративних прав іншій особі;
6) видачі нотаріусом свідоцтва про передання заяви.
Залежно від обов’язковості вчинення нотаріальних дій у процесі виникнення, здійснення та припинення корпоративних прав акціонерів їх можна поділити на два види:
1) права, щодо яких вчинення нотаріальних дій є обов’язковим;
2) права, щодо яких вчинення нотаріальних дій є можливим (рекомендованим).
У свою чергу, за етапом, на якому вчиняються нотаріальні дії, корпоративні права акціонерів відносяться до:
1) корпоративних прав, виникнення яких відбувається у зв’язку із вчиненням нотаріальних дій;
2) корпоративних прав, здійснення яких відбувається у зв’язку із вчиненням нотаріальних дій;
3) корпоративних прав, припинення яких відбувається у зв’язку із вчиненням нотаріальних дій.
Однією із первісних підстав виникнення корпоративних прав акціонерів є створення акціонерного товариства. Виникнення корпоративних прав акціонерів на підставі створення акціонерного товариства неможливе без вчинення нотаріальних дій.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про акціонерні товариства» засновницький договір про створення акціонерного товариства укладається в письмовій формі. Якщо товариство створюється за участю фізичних осіб, їх підписи на засновницькому договорі підлягають нотаріальному засвідченню. Це законодавче положення суперечить ч. 1 ст. 78 Закону України «Про нотаріат», відповідно до якої засвідчення справжності підпису не допускається на документах, що мають характер правочинів (угод). Окрім того, згідно із ч. 5 ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» засновницькі договори повинні бути нотаріально посвідчені. Таким чином, нотаріуси повинні враховувати сукупність правових норм, що регулюють це питання шляхом нотаріального посвідчення засновницького договору про створення акціонерного товариства.
У разі заснування акціонерного товариства однією особою рішення, які повинні прийматися зборами засновників, приймаються цією особою одноосібно й оформляються рішенням про намір заснувати товариство (ч. 6 ст. 9 Закону «Про акціонерні товариства»). Якщо єдиним засновником товариства є фізична особа, її підпис на рішенні про намір заснувати товариство підлягає нотаріальному засвідченню.
Згідно із ч. 4 ст. 10 Закону України «Про акціонерні товариства» у разі заснування акціонерного товариства однією особою рішення, які належать до компетенції установчих зборів, приймаються цією особою одноосібно й оформляються рішенням про заснування товариства. Якщо єдиним засновником товариства є фізична особа, її підпис на рішенні про заснування підлягає нотаріальному засвідченню.
Здійснюватися за допомогою вчинення нотаріальних дій можуть такі корпоративні права:

Володимир ЦІКАЛО отримати повну версію статті