Усунення помилок в нотаріальних документах (постановка проблеми)

ОЛЕГ ПЕЧЕНИЙ,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права № 1 Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»
Усунення помилок в нотаріальних документах
(постановка проблеми)
У нотаріальній практиці актуальним є питання дій нотаріуса у випадку виявлення ним описок у нотаріальних документах. При цьому допущені сторонами (стороною) правочину при складанні тексту документа помилки в написанні, описки, друкарські помилки можуть негативно вплинути на подальше здійснення прав за цими документами. Автор сам був свідком того, як працівник бюро технічної інвентаризації відмовився приймати для реєстрації договір купівлі-продажу, в якому невірно було зазначено площу квартири, внаслідок чого житлова площа виявилася більшою за загальну, чого, звичайно, не може бути. Такі ситуації вимагають адекватного реагування з боку нотаріуса, однак законодавство про нотаріат не завжди містить чіткі відповіді на поставлені питання.
Однак Закон України «Про нотаріат», встановлюючи засади правового регулювання діяльності нотаріату в Україні, не містить чітких вимог до змісту чи порядку викладення нотаріальних документів. Більше того, ст. 21 цього Закону при визначенні меж і форм державного регулювання нотаріальної діяльності також не відносить визначення вимог до порядку складання і змісту нотаріальних документів до таких, що є складовими державного регулювання нотаріальної діяльності.
Щоправда, мимохідь у ч. 3 ст. 47 цього Закону згадується про можливість існування в документах застережених виправлень. Вказана норма містить правило, що для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем. Виходить, що застережені виправлення в документах, у тому числі і в нотаріальних, цілком допустимі.
Наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 р. № 3253/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2010 р. за № 1318/18613, затверджено Правила ведення нотаріального діловодства (далі — Правила).
Правила встановлюють порядок документування нотаріальної діяльності та зберігання архіву і визначають порядок організації роботи з документами в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах приватними нотаріусами. Однак і цей нормативно-правовий акт вимоги до порядку складання нотаріальних документів визначає вкрай обмежено, відтворюючи в багатьох випадках відомі інструкції з діловодства в органах державної влади.
Відповідно до пп. 6.12 п. 6 Правил текст нотаріально оформлюваного документа (договору, заповіту, довіреності, заяви тощо) повинен бути викладений зрозуміло, чітко, грамотно, не повинен мати підчисток, з дотриманням вимог чинного законодавства. У разі якщо текст нотаріально оформлюваного документа викладено неграмотно, нечітко (незрозуміло), зміни чи доповнення до нього вносяться та оформлюються нотаріусом у порядку, встановленому законодавством. При цьому не визначено, до яких саме норм чинного законодавства відсилає вказане положення Правил. Скажімо, якщо звернутись до загальних стандартів оформлення документів, то ними це питання також не вирішується. Наприклад, ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів» допускає внесення виправлень у документ лише в одному випадку — у разі відсутності посадової особи, підпис якої зазначено в документі, документ підписує особа, яка виконує її обов’язки, або її заступник. У цьому випадку обов’язково зазначають посаду і прізвище особи, яка підписала документ (виправлення вносять рукописним або машинописним способом), наприклад: «Виконувач обов’язків», «Заступник». Підписувати документ із прийменником «за» або ставити правобіжну похилу риску перед назвою посади не дозволено. Це правило навряд чи може бути застосоване до нотаріальних документів.
Крім того, редакцію пп. 6.12 п. 6 Правил ведення нотаріального діловодства не можна визнати вдалою ще й тому, що

отримати повну версію статті