УЗАГАЛЬНЕННЯ ЩОДО ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЇ — ЗНЯТТЯ ЗАБОРОНИ НА ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА (МАЙНОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО) НА ПІДСТАВІ УХВАЛ ТА РІШЕНЬ СУДІВ

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЩОДО ВЧИНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЇ — ЗНЯТТЯ ЗАБОРОНИ НА ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА (МАЙНОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО) НА ПІДСТАВІ УХВАЛ ТА РІШЕНЬ СУДІВ
На виконання листа Міністерства юстиції України від 20.04.2012 № 13.1-32/213 Головним управлінням юстиції у м. Севастополі проведено узагальнення щодо вчинення нотаріальної дії — зняття заборони на відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) на підставі ухвал та рішень судів.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про нотаріат» (далі — Закон) на нотаріусів покладено повноваження стосовно зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації.
Порядок зняття заборони регламентований статтею 74 Закону та пунктом 253 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5 (далі — Інструкція), яка діяла до набрання чинності Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який був затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі — Порядок).
Так, відповідно до п. 253 Інструкції нотаріус знімає заборону щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, за заявою:
• банку, іншої юридичної особи про погашення позики (кредиту);
• заставодавця (іпотекодавця) та заставо­держа­теля (іпотекодержателя) про припинення договору застави (іпотеки) або лише заставо­давця (іпотекодавця) у разі подання ним безспірних доказів виконання зобов’язання;
• заставодавця (іпотекодавця) у разі визнання рішенням суду договору застави (іпотеки) недійсним;
• заставодержателя (іпотекодержателя) у зв’яз­ку з відкриттям виконавчого провадження про звернення стягнення на предмет застави (іпотеки) на підставі виконавчого напису нотаріуса;
• набувача у разі смерті відчужувача за договором довічного утримання (догляду), спадковим договором;
• відчужувача за спадковим договором у разі смерті набувача;
• набувача або відчужувача на підставі рішення суду про розірвання договору довічного утримання (догляду) або спадкового договору чи визнання їх недійсними;
• фізичної особи, щодо якої скасовано рішення суду про оголошення її померлою, або за заявою спадкоємців після закінчення п’ятирічного строку з часу відкриття спадщини після особи, оголошеної померлою;
• спадкоємця про смерть другого з подружжя, що склали спільний заповіт.
До заяви додаються примірники правочинів, свідоцтв, що містять запис про накладені заборони щодо відчуження.
На примірниках документів, що містять запис про накладання заборони щодо відчуження, нотаріусом вчиняється напис про зняття заборони відповідно до форм, встановлених Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 № 3253/5.
Якщо нотаріус, яким було накладено заборону щодо відчуження, позбавлений можливості вчинити нотаріальну дію щодо зняття заборони, така нотаріальна дія може бути вчинена іншим нотаріусом. У такому разі цей нотаріус залишає у своїх справах копію документа, на якому вчинено напис про зняття заборони щодо відчуження, а також направляє повідомлення про зняття заборони щодо відчуження за місцем зберігання примірника документа, на підставі якого була накладена заборона.
У разі зняття заборони щодо відчуження за заявою однієї із сторін договору застави (іпотеки) нотаріус надсилає повідомлення про зняття заборони щодо відчуження іншій стороні правочину.
Про зняття заборони щодо відчуження нотаріус робить відповідні відмітки в реєстрі для реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна, а також арештів, накладених на таке майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів та в Алфавітній книзі обліку реєстрації заборон відчуження нерухомого та рухомого майна,
а також арештів, накладених на таке майно судами, слідчими органами, і реєстрації зняття таких заборон та арештів.
Зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна згідно з Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 9 червня 1999 року № 31/5 (далі — Положення).
Відповідно до п. 1.5 Положення реєстраторами Реєстру заборон (далі — реєстратор) є: державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, які уклали відповідні договори з Адміністратором і мають повний доступ до Реєстру заборон через комп’ютерну мережу.
Реєстратори приймають заяви про реєстрацію обтяження об’єкта нерухомого майна від державних нотаріальних контор та приватних нотаріусів, які не є Реєстраторами, судів, слідчих органів та інших осіб, визначених цим Положенням; уносять та вилучають записи до (з) Реєстру заборон про заборони, арешти щодо нерухомого майна; отримують (видають) витяги з Реєстру заборон. Реєстратори також уносять та вилучають до (з) Реєстру заборон відомості про тимчасові застереження щодо нерухомого майна.
Згідно з пунктом 2.1.2 Положення однією з підстав для внесення до цього Реєстру відомостей про накладення (зняття) заборони та арештів на об’єкти нерухомого майна визначено заяву про реєстрацію (вилучення) обтяження об’єкта нерухомого майна згідно з додатками, наведеними до Положення, яка подається реєстратору.
Севастопольськими державними нотаріальними конторами протягом 2011 року було отримано 211 ухвал та рішень суду про зняття заборон (арештів) на об’єкти нерухомого майна; за період з січня по квітень 2012 року — 68 таких ухвал та рішень, на виконання яких державними нотаріальними конторами як реєстраторами з Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна були вилучені обтяження об’єктів нерухомого майна.
Однак при направленні реєстраторам судових рішень про зняття заборон (арештів) з нерухомого майна суддями не завжди долучаються заяви про вилучення обтяження об’єкта нерухомого майна з посиланням на те, що такий документ не передбачений Цивільним процесуальним кодексом України та іншими актами, що регламентують роботу судів.
Також мають місце випадки направлення на виконання судових рішень, які не набрали чинності.
За період з січня 2011 року по квітень 2012 року на підставі ухвал та рішень судів державними та приватними нотаріусами Севастопольського міського нотаріального округу було вчинено 5 нота­ріальних дій щодо зняття заборони відчуження нерухомого майна.
Так, у зв’язку з неналежним виконанням набувачем своїх обов’язків за умовами договору довічного утримання, посвідченого Другою ХХХХХХ державною нотаріальною контoрою ХХ.ХХ.2002 за реєстровим № Х-ХХХХ, на підставі заочного рішення суду від ХХ.ХХ.2010, яке набрало чинності ХХ.ХХ.2011 щодо розірвання договору довічного утримання, за заявою відчужувача державним нотаріусом Другої ХХХХХХ державної нотаріальної контори ХХ.ХХ.2011 було вчинено нотаріальну дію — зняття заборони на відчуження нерухомого майна, яке було предметом вказаного договору. На примірнику договору, що містить запис про накладання заборони, щодо відчуження, нотаріусом вчинено напис про зняття заборони. Напис відповідає формі № 81 додатка 25 до Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 № 3253/5. Цього ж дня, ХХ.ХХ.2011, зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна було зареєстровано в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, про що свідчить витяг про реєстрацію вилучення запису з Реєстру.
При вчиненні вищевказаної нотаріальної дії нотаріусом витребовувались наступні документи:
• заява відчужувача про зняття заборони на відчуження нерухомого майна, яке було предметом договору від ХХ.ХХ.2002 за реєстровим № Х-ХХХХ;
• заява про вилучення обтяження об’єкта нерухомого майна відповідно до додатка 3 до Положення про Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 № 31/5;
• примірник договору довічного утримання від ХХ.ХХ.2002 за реєстровим № Х-ХХХХ (про що свідчить копія цього договору у справах державної нотаріальної контори);
• документи, що встановлюють особу та визначають обсяг цивільної дієздатності відчужувача (паспорт громадянина України, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера);
• засвідчена у встановленому порядку копія заочного рішення суду від ХХ.ХХ.2010 з відміткою про набрання чинності рішення, а також копія витягу про державну реєстрацію прав.
Відповідно до пункту 22-1 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5, нотаріусом було перевірено справжність документа, який викладений на спеціальному бланку нотаріального документа та подавався для вчинення нотаріальної дії (договору довічного утримання), за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, про що свідчить витяг з вказаного Реєстру.
ХХ.ХХ.2011 приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу було вчинено нотаріальну дію — зняття заборони відчуження нерухомого майна за заявою іпотекодавця (юридичної особи) у зв’язку з прийняттям Господарським судом міста Севастополя рішення від ХХ.ХХ.2011 щодо розірвання іпотечного договору, посвідченого приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу ХХ.ХХ.2007, а також щодо усунення перешкод у здійсненні іпотекодавцем права власності шляхом виключення запису з Державного реєстру іпотек та Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна. ХХ.Х.2011 постановою Севастопольського апеляційного суду м. Севастополя рішення Господарського суду м. Севастополя від ХХ.ХХ.2011 залишено без змін.
Для вчинення вказаної нотаріальної дії нотаріусом витребовувались наступні документи:
• звернення іпотекодавця про виключення запису з Єдиного реєстру заборон відчуження нерухомого майна;
• заява іпотекодавця про вилучення обтяження об’єкта нерухомого майна згідно з додатком 3 до Положення про Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.06.1999 № 31/5;
• повідомлення іпотекодавця про виключення запису з Державного реєстру іпотек;
• засвідчена копія рішення Господарського суду м. Севастополя від ХХ.ХХ.2011;
• засвідчена копія постанови Апеляційного господарського суду м. Севастополя від ХХ.ХХ.2011;
• документи, що підтверджують правоздатність та дієздатність юридичної особи — іпотекодавця.
Однак в порушення п. 253 Інструкції нотаріусом було знято заборону відчуження нерухомого майна за заявою іпотекодавця без подання ним безспірних доказів виконання зобов’язання.
Також в порушення абз. 2 п. 253 Інструкції до заяви не було додано примірник договору іпотеки. Таким чином, нотаріусом не було вчинено напис про зняття заборони на примірнику правочину іпотекодавця.
Відповідно до абз. 5 п. 253 Інструкції нотаріусом було надіслано повідомлення про зняття заборони щодо відчуження іншій стороні право­чину.
ХХ.ХХ.2012 приватним нотаріусом Севастопольського міського нотаріального округу було вчинено три нотаріальні дії щодо зняття зборони відчуження нерухомого майна на підставі ухвал Господарського суду Автономної Республіки Крим від ХХ.ХХ.2011 та від ХХ.ХХ.2011 щодо затвердження плану санації боржника — юридичної особи та звільнення майна від обтяжень.
Для вчинення зазначених нотаріальних дій нотаріусом витребовувались наступні документи:
• засвідчена копія ухвали Господарського суду Автономної Республіки Крим від ХХ.ХХ.2011;
• засвідчена копія ухвали Господарського суду Автономної Республіки Крим від ХХ.ХХ.2011;
• документи, що підтверджують правоздатність та дієздатність юридичної особи — боржника.
Незважаючи на те, що заборона на відчуження об’єктів нерухомого майна була накладена Феодосійською державною нотаріальною конторою, вищевказані ухвали Господарського суду Автономної Республіки Крим були надіслані для виконання приватному нотаріусу Севастопольського міського нотаріального округу. Зазначені ухвали не містять пункту про зобов’язання приватному нотаріусу Севастопольського міського нотаріального округу зняти заборони відчуження об’єктів нерухомого майна.
Також на копіях ухвал суду відсутні відмітки про набрання ними чинності.
Таким чином, протягом 2011 року приватними нотаріусами Севастопольського міського нотаріального округу порушувались вимоги Закону України «Про нотаріат» та п. 253 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5 щодо порядку зняття заборони на відчуження нерухомого майна.
Разом з тим на сьогодні механізм виконання судових рішень про зняття заборони щодо відчуження майна, накладеної нотаріусами, законодавчими та нормативно-правовими актами чітко не врегульований.
За період з січня по квітень 2012 року державними та приватними нотаріусами Севастопольського міського нотаріального округу не вчинялись нотаріальні дії щодо зняття заборони на відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) на підставі ухвал та рішень судів.
За результатами проведеного узагальнення з метою належного виконання обов’язків, перед­бачених ст. 5 Закону України «Про нотаріат», державним та приватним нотаріусам Севастопольського міського нотаріального округу необхідно:
• неухильно дотримуватись вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5;
• проблемні питання, що виникають при вчиненні нотаріальних дій, направляти на розгляд Координаційно-методичної ради нотаріату при Головному управлінні юстиції у м. Севастополі.

отримати повну версію статті