УЗАГАЛЬНЕННЯ ПОДАТКОВИХ КОНСУЛЬТАЦІЙ З ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСУ МІНІСТЕРСТВА ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ

АНАСТАСІЯ ЛЮБІЧЕНКОВСЬКА,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
УЗАГАЛЬНЕННЯ ПОДАТКОВИХ КОНСУЛЬТАЦІЙ З ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСУ МІНІСТЕРСТВА ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ
1 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України (далі — ПК України), який регулює порядок оподаткування доходів фізичних та юридичних осіб, визначає статус платників податків з відповідними правами, обов’язками, відповідальністю. Нас, нотаріусів, в основному хвилює питання оподаткування доходів саме фізичних осіб, тому що переважно ми стикаємося з питаннями оподаткування доходів фізичних осіб, які виникають при вчиненні нотаріальних дій.
За нормами ст. 52 ПК України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення цим контролюючим органом. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі.
На превеликий жаль, не завжди нотаріус особисто може отримати належну відповідь на питання, що виникають, від податківців у зв’язку з їх зайнятістю, або просто небажанням надавати відповіді на складні питання. Однак відповідно до положень того ж ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері митної справи, проводить періодичне узагальнення податкових консультацій, які стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов’язань, та затверджує наказом узагальнюючі податкові консультації, які підлягають оприлюдненню, у тому числі за допомогою Інтернет-ресурсів (п. 52.6 ст. 52 ПК України).
Відповідно до ст. 53 ПК України не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.
Найчастіше ми стикаємося з питаннями оподаткування доходів резидентів/нерезидентів від продажу/дарування/отримання у спадщину майна, передачі майна за договором довічного утримання або спадковим договором, до якого бюджету сплачуються податки, та іншими питаннями оподаткування.
Намагаючись отримати відповідь на цікаві і одночасно складні питання оподаткування доходів фізичних осіб, я вирішила звернутись до Єдиної бази податкових знань офіційного інтернет-ресурсу Міністерства доходів і зборів України (http://minrd.gov.ua/) і відібрала найбільш фахові консультації, надані податківцями, для можливості застосування нами в роботі та надання консультацій з питань оподаткування громадянам, які звертаються до нотаріуса за вчиненням нотаріальних дій. Ці консультації надані у формі «питання-відповідь».
ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ НАРАХУВАННЯ ПДФО
Питання: Чи несуть нотаріуси відповідальність за нарахування та перерахування ПДФО при вчиненні нотаріальних дій (в тому числі за невірне визначення суми податку)?
Відповідь: Відповідно до положень п. 172.4 ст. 172 та п. 173.4 ст. 173 IV розділу Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі — Кодекс) нотаріус посвідчує відповідний договір купівлі-продажу (міни) нерухомого та/або рухомого майна між фізичними особами за наявності оціночної вартості такого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору.
При цьому відповідно до пп. «б» п. 171.2 ст. 171 Кодексу особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є платник податку — фізична особа, зокрема, щодо доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов’язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету (фізичних осіб, які не є податковими агентами).
Згідно із п. 172.5 ст. 172 Кодексу сума податку самостійно визначається та сплачується через банківські установи особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, — до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни.
Також згідно із п. 173.4 ст. 173 Кодексу платник податку самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи (при продажу/обміну рухомого майна з іншою фізичною особою).
Питання: Куди сплачується ПДФО при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу нерухомого майна між ФО?
Відповідь: Відповідно до п. 172.4 ст. 172 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі — ПКУ) під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.
Згідно із п. 172.5 ст. 172 ПКУ сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи:
а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, — до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни;
б) особою, у власності якої перебував об’єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов’язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.
Відповідно до пп. 168.4.8 п. 168.4 ст. 168 ПКУ фізична особа у випадках, визначених IV розділом ПКУ, несе відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету.
При цьому, фізична особа, відповідальна за нарахування та утримання податку, у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна, зобов’язана згідно із пп. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 ПКУ сплатити (перерахувати) податок до бюджету за місцем нотаріального посвідчення таких договорів.
Враховуючи вищевикладене, фізична особа, що укладає угоду купівлі-продажу (міни) нерухомості з іншою фізичною особою, сплачує податок на доходи фізичних осіб до бюджету за місцем нотаріального посвідчення такої угоди (за місцем розташування робочого місця приватного нотаріуса або державної нотаріальної контори) до нотаріального посвідчення такої угоди через банківські установи.
Питання: Який порядок оподаткування доходу, отриманого резидентом від продажу нерухомого майна?

АНАСТАСІЯ ЛЮБІЧЕНКОВСЬКА отримати повну версію статті