УЗАГАЛЬНЕННЯ ПОДАТКОВИХ КОНСУЛЬТАЦІЙ З ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСУ МІНІСТЕРСТВА ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ СТОСОВНО САМОЗАЙНЯТИХ ОСІБ

АНАСТАСІЯ ЛЮБІЧЕНКОВСЬКА,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
УЗАГАЛЬНЕННЯ ПОДАТКОВИХ КОНСУЛЬТАЦІЙ З ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСУ МІНІСТЕРСТВА ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ СТОСОВНО САМОЗАЙНЯТИХ ОСІБ
У багатьох із нас при підбитті підсумків фінансової роботи та заповнен­ні декларації про доходи виникають питання, пов’язані з визначенням бази оподаткування доходів, отриманих нами в результаті здійснення незалежної професійної діяльності.
Для нас, як для будь-яких фізичних осіб, основним нормативним актом, який визначає наш статус як платників податків з відповідними правами, обов’язками, відповідальністю та регулює порядок оподаткування наших доходів, є Податковий кодекс України (далі — ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК України: «Самозайнята особа — платник податку, який є фізичною особою — підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність — участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб».
ПК України містить спеціальну норму щодо оподаткування доходів, отриманих приватними нотаріусами.
«Стаття 178. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність
178.1. Особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік у контролю­ючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.
178.2. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
178.3. Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
178.4. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Іноземці та особи без громадянства, які стали на облік у контролюючих органах як самозайняті особи, є резидентами і у річній податковій декларації поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності мають зазначати інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.
178.5. Під час виплати суб’єктами господарювання — податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов’язаних з такою діяльністю, податок на доходи у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність. Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, відносини за яким встановлено трудовими відносинами, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до пунктів 14.1.195 та 14.1.222 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
178.6. Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
178.7. Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації».
Цього разу я вирішила зробити добірку податкових консультацій, що стосуються нашої діяльності як приватних нотаріусів — самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, і, знову звернувшись до Єдиної бази податкових знань офіційного інтернет-ресурсу Міністерства доходів і зборів України (http://minrd.gov.ua/), відібрала найбільш фахові консультації, надані податківцями, для можливості застосування нами при обчисленні податків та врахуванні нами витрат, пов’язаних з нашою діяльністю. Ці консультації надані в формі «питання-відповідь».
Питання: Чи враховуються при визначенні чистого сукупного доходу фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, витрати, понесені у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у фізичної особи — підприємця?
Відповідь: Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регламентується ст. 178 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ).
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат (п. 178.3 ст. 178 ПКУ).
ПКУ не передбачено обмежень щодо включення фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, витрат, пов’язаних з придбанням товарів (робіт, послуг) у фізичних осіб — підприємців — платників єдиного податку.
При цьому зазначені витрати повинні бути пов’язані із провадженням певного виду незалежної професійної діяльності та підтверджені документально.
Водночас, з метою встановлення єдиного переліку витрат, пов’язаних з організацією роботи приватних нотаріусів, Міністерством юстиції України видано лист від 02.02.2006 № 31-35/20, в якому наведено єдиний перелік витрат, які приватним нотаріусам необхідно враховувати при обчисленні загального річного оподатковуваного доходу.

АНАСТАСІЯ ЛЮБІЧЕНКОВСЬКА отримати повну версію статті