УЗАГАЛЬНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ ЩОДО ВИДАЧІ НОТАРІУСАМИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ СВІДОЦТВ ПРО ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ) ТА СВІДОЦТВ ПРО ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ), ЯКЩО ПРИЛЮДНІ ТОРГИ НЕ ВІДБУЛИСЯ

Головне управління юстиції у Харківській області Міністерства юстиції України
УЗАГАЛЬНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ ЩОДО ВИДАЧІ НОТАРІУСАМИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ СВІДОЦТВ ПРО ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ) ТА СВІДОЦТВ ПРО ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ), ЯКЩО ПРИЛЮДНІ ТОРГИ НЕ ВІДБУЛИСЯ
Це узагальнення проведене з метою виявлення характерних помилок та недоліків при видачі нотаріусами Харківської області свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися; їх аналізу та визначення шляхів усунення з метою недопущення в подальшій діяльності; виявлення неврегульованих законодавством спірних питань; формування єдиної практики при вчиненні вищезазначеної нотаріальної дії.
При видачі свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися нотаріуси Харківської області керуються Законами України «Про нотаріат», «Про іпотеку», «Про виконавче провадження», Порядком реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 15 липня 1999 року № 42/5 (зі змінами), Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 (зі змінами), Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженою наказом Міністерства юстиції від 3 березня 2004 року № 20/5 (зі змінами) та іншими нормативними документами.
Вказану нотаріальну дію мають право вчиняти як державні, так і приватні нотаріуси, що передбачено статтею 34 Закону України «Про нотаріат». До компетенції посадових осіб виконкомів місцевих рад та консульських установ вчинення цієї нотаріальної дії не відноситься.
Згідно ст. 72 Закону України «Про нотаріат» та п. 244 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вищезазначені нотаріальні дії вчинюються за місцем знаходження майна, що реалізоване на прилюдних торгах (аукціоні). Порушень даного правила нотаріусами Харківщини цим узагальненням не виявлено.
При видачі свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися нотаріуси повинні дотримуватися вимог глави 9 Закону України «Про нотаріат», розділу V Закону України «Про іпотеку», розділу 25 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Інструкція) та пункту 6 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна.
Так, свідоцтво про придбання арештованого нерухомого майна з прилюдних торгів видається нотаріусом виключно на підставі акта державного виконавця про проведені прилюдні торги, затвердженого начальником відповідного органу державної виконавчої служби. Нотаріус повинен перевірити, щоб в акті державного виконавця було зазначено:
ким, коли і де проводилися прилюдні торги;
коротка характеристика реалізованого майна;
прізвище, ім’я та по батькові (назва юридичної особи), адреса кожного покупця;
сума, внесена переможцем торгів за придбане майно;
прізвище, ім’я та по батькові (назва юридичної особи) боржника, його адреса;
дані про правовстановлювальні документи, що підтверджували право власності боржника на майно: назва правовстановлювального документа, ким виданий, посвідчений (для приватних нотаріусів указувати прізвище, ім’я та по батькові, назви державної нотаріальної контори, нотаріального округу), дата видачі, посвідчення, № за реєстром, орган реєстрації, дата та номер реєстрації.
В основному нотаріусами Харківської області для вчинення вищезазначеної нотаріальної дії приймаються належним чином оформлені акти, але траплялися випадки, коли в акті державного виконавця неповно був описаний правовстановлювальний документ, а саме: не зазначена дата та номер держаної реєстрації, а відповідно і в тексті виданого нотаріусом на підставі цього акта свідоцтва не зазначена ця інформація.
Свідоцтво про придбання з прилюдних торгів нерухомого майна, що було предметом іпотеки, з прилюдних торгів видається нотаріусом виключно на підставі акта про реалізацію предмета іпотеки, який підписується державним виконавцем, затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, скріплюється печаткою цього органу, відповідно до ст. 47 Закону України «Про іпотеку». В акті зазначається:
назва виконавчого документа, на підставі якого здійснено реалізацію предмета іпотеки, його номер та дата видачі, найменування органу (посадової особи), який видав документ;
відомості про іпотекодержателя та іпотекодавця;
стисла характеристика та місцезнаходження предмета іпотеки;
назва організатора прилюдних торгів, який проводив прилюдні торги, дата та місце їх проведення;
відомості про покупця;
початкова ціна предмета іпотеки та ціна продажу;
сума коштів, перерахована за придбаний предмет іпотеки, включаючи гарантійний платіж, та дати їх перерахування;
відомості про те, що прилюдні торги відбулися з дотриманням вимог цього Закону.
Не у всіх актах, поданих нотаріусам Харківської області для видачі свідоцтв, зазначалися відомості про початкову ціну продажу предмету іпотеки, а також про дати перерахування коштів за придбаний предмет іпотеки.
Враховуючи той факт, що Формою № 25 Додатка № 7 до Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 31 грудня 2008 року № 2368/5 (зі змінами), які діяли у узагальнюючий період, тобто у 2010 році, було передбачено зазначення у свідоцтві про придбання майна з прилюдних торгів (аукціону) відомостей про наявність чи відсутність обтяжень, обмежень, заборони відчуження майна, на яке видається зазначене свідоцтво, нотаріусам необхідно було перевіряти цей факт за даними державного реєстру обтяжень нерухомого майна та державного реєстру іпотек. У разі наявності за відомостями вказаних реєстрів обмежень або обтяжень на нерухоме майно, що є предметом даного свідоцтва, про такі факти необхідно зазначати у цьому свідоцтві. У той же час не всі нотаріуси області додержувалися цього правила (приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Г. Л. А. не перевіряла такі факти взагалі). До того ж деякими нотаріусами Харківської області провадилася перевірка відсутності обмежень та обтяжень не тільки щодо нерухомого майна, а й щодо майна боржника, що не має відношення до вчинення вказаної нотаріальної дії та приводило до зайвих витрат осіб, що звернулися за видачею свідоцтва (наприклад, в матеріалах справ, наданих приватними нотаріусами Т. В. В., Г. І. Ю., Г. О. І., Г. Л. П. та ін. наявні витяги про перевірку податкової застави на майно божника).
Слід звернути увагу нотаріусів, що наказом Міністерства юстиції України 22.12.2010 № 3253/5 затверджено нові Форми свідоцтв у Додатку 25 до Правил ведення нотаріального діловодства, які діють з 01.01.2011р. Тобто на цей час в свідоцтвах про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, а також в свідоцтвах про придбання майна з прилюдних торгів, якщо торги не відбулися, відомості про обмеження та обтяження не зазначаються, а відповідно отримання нотаріусами витягів з державного реєстру обтяжень нерухомого майна, а також з державного реєстру іпотек є зайвим.
Також слід зазначити, що не всі нотаріуси Харківщини додержувались форми свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів, затвердженої Міністерством юстиції України, а саме: неправильно зазначалися дані про набувача майна, замість набувача вказувалися дані боржника (приватні нотаріуси С. Д. В., С. Н. А., Д. В. Є., Г. І. Ю., Ч. Г. О.). Наявні випадки видачі свідоцтв на підставі акта державного виконавця про продаж предмету іпотеки, а у свідоцтві нотаріус зазначає підставою видачі свідоцтва акт з прилюдних торгів та посилається на ст. 66 Закону України «Про виконавче провадження», а не на ст. 62-2 цього ж Закону (в редакції, що діяла у 2010 році). Приватний нотаріус З. О. В. вказує в тексті свідоцтва дані, зазначення яких не передбачено затвердженою формою (дата народження та паспортні дані особи, що придбала майно з прилюдних торгів).
В порушення вимог п. 5 Тимчасового порядку державної реєстрації правочинів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 р. № 671 деякі нотаріуси Харківської області реєструють свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів у Державному реєстрі правочинів, незважаючи на те, що така реєстрація жодним нормативним актом не передбачена (приватні нотаріуси В. Л. Є., Л. Я. М., Т. В. В., Г. О. М.).
Видача свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів є нотаріальною дією, що посвідчує відповідний безспірний факт, який має юридичне значення. Відповідно до п. 7.1 Порядку реалізації арештованого нерухомого майна «Право власності на майно переходить до переможця аукціону після повного розрахунку за придбане майно». Тобто в момент видачі нотаріусом свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону) не вчинюється правочин, а лише констатується факт підтвердження права власності, яке вже виникло. Отже, і перевіряти сімейний стан особи, що звернулася за видачею такого свідоцтва, є зайвим; відповідно, і вимагати згоду іншого з подружжя набувача майна на видачу відповідного свідоцтва не має потреби. Однак в матеріалах справ, наданих для узагальнення приватними нотаріусами С. Д. В., С. Н. А., В. Л. Є., Д. В. Є., Г. І. Ю., наявні або згоди другого з подружжя набувача на придбання майна (на видачу свідоцтва), або заяви про сімейний стан такої особи.
В матеріалах справи, наданої для узагальнення приватним нотаріусом Міссіяж О. А., наявна заява про те, що набувач придбаває житло вперше та звільняється від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, незважаючи на те, що Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» передбачена перевірка нотаріусами сплати такого збору лише при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу.
Оскільки набувачем нерухомого майна може бути як покупець, який придбав нерухоме майно на прилюдних торгах, так і стягувач, за умови що він виявив бажання залишити за собою це нерухоме майно у разі, коли торги не відбулися, то в нотаріальній практиці нотаріусів Харківщини наявні і випадки видачі свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися.
За вчинення вищезазначених нотаріальних дій стягується державне мито відповідно п.п. «с» п. 3 ст. 3 Декрету Кабінету міністрів України «Про державне мито» у розмірі 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 0,51 грн. Порушення даної норми нотаріусами Харківської області узагальненням виявлено не було.
Нотаріусам Харківської області слід мати на увазі, що 09 березня 2011 року набув чинності Закон України № 2677-VI, яким Закон України «Про виконавче провадження» викладений у новій редакції. Незважаючи на те, що до Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та до затверджених форм свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися, не було внесено відповідних змін, нотаріуси в своїй роботі повинні враховувати норми цього закону.
Слід зазначити, що на цей час нотаріусу для видачі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону) особою, що просить вчинити таку нотаріальну дію, повинні бути подані: паспорт такого громадянина, картка про присвоєння ідентифікаційного номера такій фізичній особі (у разі звернення юридичної особи також перевіряється її дієздатність за установчими документами, а також повноваження її представника), акт про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, складений відповідно до п. 6.1 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, а у разі придбання нерухомого майна, що було предметом іпотеки, — ст. 47 Закону України «Про іпотеку». При видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися, також нотаріусу обов’язково подається постанова державного виконавця про залишення майна стягувачу в рахунок погашення боргу (ч. 9 ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження»), а у випадку видачі свідоцтва іпотекодержателю у разі визнання прилюдних торгів такими, що не відбулися, нотаріусу подається акт про реалізацію предмета іпотеки, оформлений у порядку, встановленому ст. 47 Закону України «Про іпотеку» (ст. 49 цього Закону).
Подання інших документів, як то згода іншого з подружжя набувача на видачу такого свідоцтва, перевірка наявності або відсутності обтяжень та обмежень, а також перевірка нотаріусом у цьому випадку сплати будь-яких податків та обов’язкових платежів нині діючим законодавством України не передбачено. Видача свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону), нерухомого майна, що є предметом іпотеки, а також свідоцтв про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися, не підлягає реєстрації у Державному реєстрі правочинів.
У практиці нотаріусів виникають також питання щодо можливості видачі свідоцтва про придбання рухомого майна з прилюдних торгів, оскільки Законом України «Про виконавче провадження» в редакції, що діє з 09.03.2011 р., взагалі не передбачено можливості видачі будь-яких свідоцтв нотаріусами, а відповідно до вимог п. 6.4 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна видача свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів передбачена лише щодо нерухомості.
У той же час, ст. 34 Закону України «Про нотаріат» передбачена можливість видачі нотаріусами України свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів без конкретизації виду майна, на яке видається таке свідоцтво, а п. 244 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України прямо зазначено, що видача свідоцтва про придбання заставленого майна, яке складається лише з рухомого майна, здійснюється за місцем проведення аукціону, що підтверджує можливість видачі свідоцтва про придбання рухомого майна з прилюдних торгів.
Додатком до чинних Правил ведення нотаріального діловодства передбачені Форма № 27 та Форма № 28, за якими видаються свідоцтва про придбання як рухомого, так і нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціону).
Керуючись наведеним, Методична рада нотаріусів Харківської області вважає можливим вчинення нотаріусами України такої нотаріальної дії, як видача свідоцтв про придбання рухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), а також свідоцтв про придбання рухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися.
Для використання у роботі цим узагальненням надаються примірні зразки свідоцтв, що можуть використовуватися нотаріусами Харківської області при вчинені відповідних нотаріальних дій.

Зразок свідоцтва
про придбання арештованого нерухомого майна з прилюдних торгів
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 62 Закону України «Про виконавче провадження» та на підставі акта державного виконавця про проведені прилюдні торги, затвердженого Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
що Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харків, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, що складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п’ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, яка придбана Покупцем Володимиром Борисовичем за 175840, 52 (сто сімдесят п’ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, що раніше належала Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС __________________________

Зразок свідоцтва
про придбання нерухомого майна, що було предметом іпотеки, з прилюдних торгів
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 47 Закону України «Про іпотеку» та на підставі акта державного виконавця про реалізацію предмета іпотеки, затвердженого Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
що Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харків, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, що складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п’ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, яка придбана Покупцем Володимиром Борисовичем за 175840, 52 (сто сімдесят п’ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, що раніше належала Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС ___________________________

Зразок свідоцтва
про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, якщо прилюдні торги не відбулися
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харків­ської області, відповідно до статті 62 Закону України «Про виконавче провадження», на підставі постанови державного виконавця та акта про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, затверджених Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
що Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харків, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, яке складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п’ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, оскільки майно не реалізоване/торги не відбулися і стягувач Покупець Володимир Борисович виявив бажання залишити за собою непродане майно, що раніше належало Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС ___________________________

Зразок свідоцтва
про придбання нерухомого майна, що було предметом іпотеки, з прилюдних торгів, якщо прилюдні торги не відбулися
СВІДОЦТВО
Місто Харків, Україна тридцятого березня дві тисячі одинадцятого року
Я, Нотаріус О. Д., приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу Харківської області, відповідно до статті 49 Закону України «Про іпотеку», на підставі акта про реалізацію предмета іпотеки, затвердженого Начальником Орджонікідзевського ВДВС Харківського міського Управління юстиції 03 березня 2011 року,
посвідчую,
що Покупцю Володимиру Борисовичу (податковий номер 3049999999), що проживає за адресою: м. Харків, вул. Московська, 26, кв. 4, належить на праві власності майно, яке складається з:
однокімнатної квартири 7 (сім), житловою площею 18, 5 кв. м, загальною площею 39, 3 кв. м, що знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Леніна, 4 (чотири), вартістю 175840, 52 (сто сімдесят п’ять тисяч вісімсот сорок грн. 52 коп.) гривень, оскільки майно не реалізоване/торги не відбулися і стягувач Покупець Володимир Борисович виявив бажання залишити за собою непродане майно, що раніше належало Боржнику Миколі Сергійовичу на підставі договору дарування, посвідченого 17.03.2005 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Мальцевою О. Ю. за реєстром № 1057, право власності зареєстроване КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» 29.03.2005 року за реєстраційним номером 1018888.
Право власності підлягає реєстрації в Комунальному підприємстві «Харківське міське бюро технічної інвентаризації».
Зареєстровано в реєстрі за № ____________
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС _________________________

Головне управління юстиції у Харківській області Міністерства юстиції України
УЗАГАЛЬНЕННЯ НОТАРІАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ ЩОДО ВЧИНЕННЯ ВИКОНАВЧИХ НАПИСІВ НОТАРІУСАМИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Це узагальнення проведене з метою встановлення єдиної нотаріальної практики при вчиненні виконавчих написів нотаріусами Харківської області та усунення проблемних питань, що виникають при вчинені такої нотаріальної дії.
Нотаріусами Харківської області у 2009 році було вчинено 928 виконавчих написів, з яких приватними нотаріусами — 926, а державними — 2. За перше півріччя 2010 року приватними нотаріусами Харківської області вчинено 263 виконавчі написи, держаними нотаріусами вказані нотаріальні дії за зазначений період не вчинялися.
При вчиненні виконавчих написів нотаріуси Харківської області керуються Цивільним кодексом України, Законом України «Про нотаріат», постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 р. № 1172 «Про затвердження Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженою наказом Міністерства юстиції від 3 березня 2004 року № 20/5 (із змінами), Законом України «Про виконавче провадження» та іншими нормативними документами.
Статтею 18 Цивільного кодексу України встановлено, що нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
На цей час можливість вчинення виконавчого напису прямо передбачена наступними законами:
Ст. 93 Закону України «Про нотаріат» — На прохання чекодержателя нотаріус у разі неоплати чека вчиняє виконавчий напис;
Ст. 78 Сімейного кодексу України — Подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначити умови, розмір та строки виплати аліментів. У разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором про надання утримання аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса;
Ст. 99 Сімейного кодексу України — Якщо у шлюбному договорі визначені умови, розмір та строки виплати аліментів, то в разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса;
Ст. 109 Сімейного кодексу України — Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса;
Ст. 189 Сімейного кодексу України — Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса;
Ст. 292 Кодексу торговельного мореплавства України — Якщо диспаша не оскаржена в терміни, передбачені статтею 291 цього Кодексу, або оскаржена, але залишена судом у силі, стягнення по ній може бути зроблено шляхом здійснення нотаріального виконавчого напису. Для цього нотаріальній конторі повинні бути пред’явлені диспаша і довідка диспашера про те, що диспаша не скасована і не змінена судом;
Ст. 20 Закону України «Про заставу» — Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за рішенням суду або третейського суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо інше не передбачено законом або договором застави;
Ст. 33 Закону України «Про іпотеку» — Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя;
Ч. 6 ст. 19 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» — Стягнення заборгованості по орендній платі провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса;
Ч. 2 ст. 7 Закону України «Про фінансовий лізинг» — Лізингодавець має право відмовитися від договору лізингу та вимагати повернення предмета лізингу від лізингоодержувача у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або у повному обсязі та прострочення сплати становить більше 30 днів;
П. 4 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про фінансовий лізинг» — Лізингодавець має право: стягувати з лізингоодержувача прострочену заборгованість у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса;
Ст. 8 Закону України «Про обіг векселів в Україні» — Вексель, опротестований нотаріусом (виконавчий напис нотаріуса) у встановленому законом порядку, є виконавчим документом.
Таким чином, постає питання щодо можливості вчинення виконавчого напису на нотаріально посвідченому договорі згідно п. 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів (далі — Перелік), у разі, якщо такий договір виходить за рамки вищезазначених законів (наприклад, договір позики, вчинення виконавчого напису за яким ніяким законом прямо не передбачене).
Згідно ч. 2 ст. 6 Цивільного кодексу України «сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами». Таким чином, якщо однією з умов такого договору сторони передбачать можливість вчинення виконавчого напису у разі невиконання або неналежного виконання зазначеного зобов’язання, то нотаріус вправі вчинити виконавчий напис на такому документі за наявності відповідних підстав.
При вчиненні виконавчих написів про стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси повинні дотримуватися вимог глави 14 Закону України «Про нотаріат» (далі — Закон) та розділу 32 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Інструкція).
Так, виконавчий напис вчинюється нотаріусом виключно на документі, що встановлює заборгованість згідно з Переліком.
Якщо виконавчий напис не вміщується на документі, що встановлює заборгованість, то він має бути продовжений чи викладений повністю на прикріпленому до документа спеціальному бланку нотаріального документа (п. 5 Інструкції).
За узагальнювальний період у нотаріальній практиці порушень даного правила не виявлено.
Відповідно до ст. 88 Закону та п. 284 Інструкції нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями — не більше одного року.
Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом установлено інший строк давності, виконавчий напис видається в межах цього строку. Строки, протягом яких може бути вчинено виконавчий напис, обчислюються з дня, коли у стягувача виникло право примусового стягнення боргу.
Порушення строків вчинення виконавчих написів нотаріусами Харківської області узагальненням не виявлено.
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172 із змінами, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. По кожному виду заборгованості Переліком передбачено необхідні документи, які повинні бути надані нотаріусу для вчинення виконавчого напису.
Вчиняючи виконавчий напис, нотаріус повинен перевірити наявність умов, за яких можливе вчинення виконавчого напису, зокрема:
чи підпадає заявлена вимога під той вид заборгованості, про який іде мова в Переліку;
чи подані всі передбачені Переліком документи та чи оформлені вони належним чином;
чи підтверджують подані документи безспірність заборгованості боржника перед стягувачем та прострочення виконання зобов’язання;
чи не виник спір між заінтересованими особами;
чи не минув встановлений законодавством строк для вчинення виконавчого напису;
чи не порушується територіальність вчинення вказаної нотаріальної дії.
Подання документів та одержання виконавчого напису здійснюється безпосередньо стягувачем (кредитором) або уповноваженим ним представником.
Для вчинення виконавчого напису стягувачем (кредитором) або його уповноваженим представником подається письмова заява.
Така заява стягувача (кредитора) може бути подана у будь-яку державну нотаріальну контору чи до будь-якого приватного нотаріуса, незалежно від місця виконання вимоги, знаходження боржника або стягувача, за винятком вимоги про неоплату чеку, який згідно п. 293 Інструкції вчинюється за місцем знаходження платника.
Також слід зазначити, що п. 302 Інструкції передбачено, що вексель, опротестований нотаріусом у неплатежу, є підставою для вчинення на ньому виконавчого напису в порядку пункту 293 цієї Інструкції, який передбачає необхідність надіслання нотаріусом повідомлення векселедавцю про видачу виконавчого напису. Вимога даного пункту Інструкції ігнорується майже всіма нотаріусами Харківської області.
Заява, подана від імені юридичної особи, повинна бути підписана особою, уповноваженою на це її установчими документами, або уповноваженим представником юридичної особи (наприклад, якщо представник діє на підставі довіреності) і скріплена печаткою.
При прийнятті такої заяви нотаріус встановлює особу представника юридичної особи, який звернувся за вчиненням виконавчого напису, про що робить відповідну відмітку на заяві. Перевірка правоздатності та дієздатності юридичної особи, яка звернулася за вчиненням такої нотаріальної дії, чинним законодавством не передбачена, оскільки вчинення виконавчого напису не є правочином (ст. 44 Закону «Про нотаріат» та п. 41 Інструкції передбачає перевірку цивільної дієздатності та правоздатності юридичної особи лише у разі вчинення нею правочину). В зв’язку з вищенаведеним нотаріусу для вчинення виконавчого напису може бути подана довіреність від імені юридичної особи, що є стягувачем, викладена у простій письмовій формі, підписана керівником такої юридичної особи з прикладанням печатки.
Якщо заяву подає особисто стягувач (кредитор) — фізична особа, нотаріус повинен встановити його особу та перевірити справжність підпису, про що зробити відповідну відмітку на заяві.
Зміст заяви має відповідати вимогам, встановленим пунктом 283 Інструкції. Якщо у стягувача відсутня будь-яка інформація щодо боржника, яка повинна міститися у відповідній заяві (наприклад, місце роботи або місце народження боржника — фізичної особи, номери рахунків для юридичної особи та т. ін.), про це обов’язково зазначається у заяві таким чином: «місце роботи — невідоме».
Подана заява підлягає реєстрації в порядку, передбаченому Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції від 31.12.2008 р. № 2368/5 (із змінами і доповненнями).
До заяви додаються документи, необхідні для вчинення виконавчого напису:
оригінал документа (нотаріально посвідчені договори, опротестований вексель з актом про протест векселя тощо), який передбачає сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене (передане в іпотеку) майно;
документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов’язання.
Слід зазначити, що діюче законодавство України на цей час не зобов’язує нотаріуса викликати боржника і з’ясовувати наявність чи відсутність його заперечень проти вимог стягувача (кредитора). Право боржника на захист його інтересів забезпечується шляхом направлення йому повідомлення про заборгованість та необхідність її погашення. Однак враховуючи те, що нотаріальне провадження є безспірним, для забезпечення такої безспірності, на наш погляд, вважаємо за необхідне з’ясування нотаріусом у боржника наявності заперечень щодо вчинення виконавчого напису або сплати їм боргу.
Таке повідомлення (претензія, лист-вимога тощо) передається стягувачем (кредитором) боржнику в порядку, визначеному статтею 84 Закону. На підтвердження факту передачі такого документа на вимогу стягувача (кредитора) нотаріусом може бути видане свідоцтво.
Виконавчий напис може бути вчинений без повідомлення боржника за наявності всіх інших документів, необхідних для вчинення такої нотаріальної дії, у разі, коли боржник не проживає за місцем його реєстрації та місцезнаходження його невідоме. На підтвердження цього факту повинен бути поданий документ відповідної довідкової служби (адресного бюро, відмітка поштового органу, що адресат не проживає за вказаною адресою та т. ін.).
Виконавчий напис без повідомлення боржника може бути вчинений нотаріусом і у разі коли боржник відмовився від одержання повідомлення або взагалі не звернувся за отриманням поштового відправлення. Про цю обставину повинна свідчити відмітка органу зв’язку, зроблена на зворотному повідомленні.
Серед матеріалів справ, наданих нотаріусами Харківської області для даного узагальнення, зустрічаються випадки невиконання вищезазначених вимог.
В свою чергу, як виняток, вбачається можливим, з метою недопущення порушення прав кредитора, вчинення виконавчого напису без повідомлення боржника і у випадку, коли кредитор звернувся до нотаріуса з метою вчинення такої нотаріальної дії в останні дні строку.
У разі отримання від боржника обґрунтованих заперечень щодо вчинення виконавчого напису, нотаріус відкладає вчинення цієї нотаріальної дії на строк до одного місяця і роз’яснює про необхідність надання ухвали суду про заборону вчинення зазначеної нотаріальної дії до вирішення спору у судовому порядку. У разі коли протягом місяця нотаріусу не надійде повідомлення суду про надходження позовної заяви боржника про оспорювання права стягувача (кредитора), нотаріальна дія повинна бути вчинена.
Виконавчий напис вчинюється на оригіналі документа. Не допускається вчинення виконавчого напису на дублікаті документа, що встановлює заборгованість, а також окремо від оригіналу документа, що встановлює заборгованість.
Якщо за борговим документом передбачені періодичні платежі і необхідно провести стягнення по частинах, виконавчий напис за кожним стягненням може бути зроблений на копії договору або на виписці з особового рахунку боржника. На оригіналі пред’явленого нотаріусу договору робиться відмітка про вчинення виконавчого напису і зазначається за який строк і яка сума стягнута, дата і номер за реєстром для реєстрації нотаріальних дій.
Наприклад, при стягненні заборгованості згідно договору купівлі-продажу майна, яким передбачено розрахунок в декілька етапів, на підставі пункту 1 Переліку на оригіналі договору купівлі-продажу зазначається: «Мною, приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Гарькавою О. В. 15 липня 2010 року за реєстровим № 2341 вчинено виконавчий напис про стягнення заборгованості за вересень–грудень 2009 року у сумі 6000 (шість тисяч) гривень».
У справах нотаріуса залишаються копія боргового документа та копії інших документів, що встановлюють заборгованість (виписка (витяг) з особового рахунку боржника або копія рахунку, довідка диспашера тощо), та копія (а не оригінальний примірник) виконавчого напису (п. 290 Інструкції). Таким чином, видача дубліката виконавчого напису нотаріусом законом не передбачена. У разі втрати виконавчого напису нотаріус стягувачеві (кредиторові) має право видати лише копію із своїх справ. Вбачаємо за можливе видачу нотаріусом із своїх справ копії виконавчого напису боржникові, оскільки дані дії нотаріуса не порушать вимоги ст. 8 Закону України «Про нотаріат».
Якщо для вчинення виконавчого напису крім документа, що встановлює заборгованість, необхідно подати й інші документи, зазначені в Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, то вони до виконавчого напису не приєднуються, а залишаються у справах нотаріуса (п. 292 Інструкції).
Серед матеріалів, що були надані для узагальнення нотаріусами Харківської області, мають місце такі, в яких відсутні деякі документи, необхідні для формування нотаріальної справи у такому випадку, наприклад, копії договорів, що встановлюють зобов’язання, копії акта про протест векселя.
В той же час деякі нотаріуси залишають у своїх справах не копії договорів застави (іпотеки), на яких вчинюють виконавчий напис, а договори позики та кредитні договори.
В окремих випадках законодавством передбачено заборону звернення стягнення на певне майно, що унеможливлює вчинення виконавчого напису.
Так, не може бути звернено стягнення:
на майно, одержане на підставі договору про припинення права на утримання (стаття 89 Сімейного кодексу України);
на майно, передане набувачу за договором довічного утримання (догляду) (стаття 754 Цивільного кодексу України) протягом життя відчужувача.
Звернення стягнення на майно, що є предметом іпотеки і належить державному чи комунальному підприємству або підприємству, більш як 50 відсотків акцій (часток, паїв) якого перебуває у державній власності, здійснюється на підставі рішення суду (стаття 33 Закону України «Про іпотеку»).
Виключається вчинення виконавчого напису і у випадках, передбачених, статтею 20 Закону України «Про заставу». Так, звернення стягнення на заставлене майно державного підприємства, не менше п’ятдесяти відсотків акцій (часток, паїв) якого є у державній власності, здійснюється за рішенням суду.
Слід зазначити, що виконавчий напис вчинюється тільки на векселях, опротестованих у неоплаті.
Спірним у практиці нотаріусів України є питання щодо можливості вчинення виконавчого напису на договорі застави рухомого майна, оскільки Законом України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» (далі — Закон № 1255-IV) не передбачений такий спосіб позасудового врегулювання, як стягнення заборгованості за виконавчим написом нотаріуса (ст. 26).
Враховуючи той факт, що вищезазначений закон є спеціальним, який визначає правовий режим регулювання обтяжень рухомого майна, встановлених з метою забезпечення виконання зобов’язань, а також правовий режим виникнення, оприлюднення та реалізації інших прав юридичних і фізичних осіб стосовно рухомого майна, можна зробити висновок, що порядок звернення стягнення на рухоме майно, що є предметом забезпечувального обтяження, регулюється саме цим законом.
Згідно ст. 2 Закону № 1255-IV зверненням стягнення на предмет обтяження є вжиття обтяжувачем передбачених законом заходів щодо предмета обтяження для задоволення своїх прав чи вимог, які випливають із змісту обтяження.
Ст. 24 Закону № 1255-ІV встановлено, що звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження здійснюється на підставі рішення суду в порядку, встановленому законом, або в позасудовому порядку згідно із цим Законом. Оскільки звернення стягнення за виконавчим написом нотаріуса належить до позасудових способів, а зазначені в цьому Законі способи позасудового захисту є вичерпними, стає питання щодо можливості реалізації права кредитора через виконавчий напис у цьому випадку.
Незважаючи на те, що Законом України «Про заставу» не виключається можливість звернення стягнення у разі невиконання зобов’язання, забезпеченого заставою, шляхом вчинення виконавчого напису нотаріуса (ст. 20), але у цьому випадку, на наш погляд, відсутній факт безспірності вчинення нотаріальної дії, що є неприпустимим.
Таким чином, Методична рада рекомендує нотаріусам Харківської області до вирішення даного питання на законодавчому рівні або формування судової практики з цього питання утримуватися від вчинення виконавчих написів на договорах застави рухомого майна з метою запобігання виникненню у майбутньому судових спорів щодо оспорювання вищезазначених нотаріальних дій.
У разі вчинення виконавчого напису на іпотечному договорі нотаріусу слід пам’ятати наступне. Відповідно до вимог п. 283 Інструкції вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов’язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту одержання іпотекодавцем та боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмової вимоги про усунення порушень. Таким чином, неодержання боржником та/або іпотекодавцем вказаної вимоги унеможливлює вчинення виконавчого напису. Слід звернути увагу на те, що Закон України «Про іпотеку» (ст. 35) не зобов’язує іпотекодержателя передавати іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення в нотаріальному порядку. Тому вважаємо можливим прийняття нотаріусом в якості підтвердження безспірності стягнення докази повідомлення іпотекодержателя та боржника у простому письмовому вигляді, але за наявності документів, що безспірно підтверджують факт передачі іпотекодавцем такого повідомлення (копія повідомлення, надісланого іпотекодавцеві та боржникові, поштове повідомлення про вручення відправлення особисто іпотекодавцеві та боржникові, опис вложення поштового відправлення та ін.).
Згідно п. 283 Інструкції вчинення виконавчого напису за заявою одного з іпотекодержателів здійснюється нотаріусом після спливу десяти днів з дня одержання іншими іпотекодержателями письмового повідомлення про звернення стягнення на предмет іпотеки. У разі отримання письмової заяви від попереднього іпотекодержателя, який має вищий пріоритет, про припинення звернення стягнення на предмет іпотеки виконавчий напис нотаріусом не вчиняється. З метою виявлення кількості іпотекодержателів на предмет іпотеки, а також виявлення відсутності заставної нотаріус при вчиненні виконавчого напису на іпотечному договору повинен звернутися до реєстру іпотек за встановленням цього факту. У той же час серед матеріалів справ нотаріусів Харківської області зустрічалися випадки відсутності вищезазначених витягів з реєстру іпотек.
Щодо строку вчинення виконавчого напису слід мати на увазі, що перебіг такого строку за загальними правилами починається з наступного дня після дня виникнення права вимоги, як це передбачено у статті 253 Цивільного кодексу України.
Строк, пропущений стягувачем навіть з поважних причин, не може бути поновлений нотаріусом на свій розсуд. У таких випадках нотаріус зобов’язаний роз’яснити стягувачу (кредитору), що пропуск строку для вчинення виконавчого не позбавляє права на звернення до суду з позовом про його поновлення.
На практиці виникає багато питань щодо можливості вчинення виконавчого напису на іпотечних договорах до настання дати кінцевого виконання зобов’язання, забезпеченого іпотекою. З цього питання слід зазначити наступне. Умовами кредитних договорів, що укладаються суб’єктами цивільних правовідносин у нашій країні, як правило, є періодичність повернення суми кредиту боржником (а не разовим платежем, як ще найчастіше буває при укладанні договорів позики, учасниками яких не є банківські установи). Згідно ст. 631 Цивільного кодексу України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов’язки відповідно до договору. Ст. 651 цього ж Кодексу встановлена можливість розірвання договору лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно сторони можуть домовитись про можливість розірвання договору за вимогою однієї із сторін у разі порушення його зобов’язань іншою стороною. І зазначено, що у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором, договір є відповідно розірваним.
Таким чином, якщо кредитним договором сторони зазначать можливість односторонньої відмови від договору у разі невиконання та/або неналежного виконання однією із сторін його умов, то відповідно такий договір буде вважатися розірваним з моменту настання такої обставини, тобто прострочки боржника щодо виплати «тіла кредиту». Якщо сторони у кредитному договорі вкажуть, що у разі розірвання договору боржник зобов’язаний повернути суму одержаного кредиту, то строк виконання зобов’язання за таким договором вважається таким, що наступив, і у нотаріуса за наявності безспірних підтверджень цього факту немає підстав відмовляти у вчиненні виконавчого напису до настання дати виконання, зазначеної у кредитному договорі. Як бачимо, строк виконання договору та дата виконання — це різні речі в юридичному розумінні.
У разі коли кредитним договором (договором озики) встановлено зобов’язання боржника повернути суму кредиту (позики) одноразовим платежем, а в період його дії він має сплачувати лише проценти за користування таким кредитом (позикою), то у разі прострочки виплати процентів, на наш погляд, строк виконання зобов’язання у такого боржника не наступив і виконавчий напис у цьому випадку можливий лише на стягнення несплачених процентів та штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов’язання.
Вимоги до змісту виконавчого напису нотаріуса встановлені статтею 89 Закону та пунктом 287 Інструкції.
Так, у тексті виконавчого напису повинно зазначатися:
1) дата (рік, місяць число) його вчинення, посада прізвище, ім’я по батькові нотаріуса, який вчинив виконавчий напис;
2) найменування та адреса стягувача;
3) найменування, адреса, дата і місце народження боржника, місце роботи (для громадян), номери рахунків в установах банків (для юридичних осіб);
4) строк, за який провадиться стягнення;
5) суми, що підлягають стягненню, або предмети, які підлягають витребуванню, в тому числі пеня, проценти, якщо такі належать до стягнення.
Враховуючи положення частини першої статті 50 Закону України «Про виконавче провадження», якою встановлено, що звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті (описі), вилученні та примусовій реалізації, у тексті виконавчого напису, за яким передбачено сплату боржником грошових сум, має бути зазначена вимога про вчинення відповідних дій (наприклад: «звернути стягнення»).
При вчиненні виконавчого напису про повернення боржником майна (наприклад, за договором фінансового лізингу) та з метою забезпечення виконання такого виконавчого напису у його тексті має бути зазначена вимога щодо зобов’язання боржника «повернути» конкретне майно. У цьому випадку примусове виконання виконавчих написів згаданої категорії буде здійснюватися у відповідності до статті 76 Закону України «Про виконавче провадження»;
6) розмір плати, сума державного мита, сплачуваного стягувачем, або мита, яке підлягає стягненню з боржника;
7) номер, за яким виконавчий напис зареєстровано в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.
Узагальненням виявлено, що майже всі нотаріуси Харківської області ігнорують вимогу закону щодо зазначення у виконавчому написі строку, за який провадиться стягнення, що може привести до відмови державного виконавця прийняття такого документа до виконання.
Виконавчий напис вчинюється в одному примірнику, скріплюється підписом і печаткою нотаріуса.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження».
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі написи нотаріусів відносяться до виконавчих документів, що підлягають виконанню державною виконавчою службою.
Виконавчий напис як розпорядження нотаріуса про примусове звернення стягнення (оплата певної грошової суми або передача майна), виконане на документі, що підтверджує безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем (кредитором), визначено цим Законом як виконавчий документ, що підлягає виконанню.
Згідно статті 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов’язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред’явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред’явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.
Статтею 19 Закону України «Про виконавче провадження» визначено вимоги до виконавчого документа, зокрема, у виконавчому документі повинна бути зазначена дата набрання ним чинності.
Відсутність у виконавчому документі цього реквізиту надає право державному виконавцю відмовити у відкритті виконавчого провадження (пункт 6 частини першої статті 26 Закону України «Про виконавче провадження»).
За змістом статті 89 Закону у тексті виконавчого напису не вимагається зазначати дату набрання ним чинності.
Разом з цим, абзацом третім пункту 25 Інструкції встановлено, що нотаріальна дія вважається вчиненою з моменту реєстрації її в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.
У зв’язку з цим датою набрання чинності виконавчим написом нотаріуса слід вважати дату реєстрації виконавчого напису в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.
Дата набрання чинності виконавчим написом повинна зазначатися у виконавчому написі.
Строки пред’явлення виконавчих документів до виконання визначено частиною першою статті 21 Закону України «Про виконавче провадження». Зокрема, передбачено, що виконавчі документи можуть бути пред’явлені до виконання в такі строки: виконавчі листи та інші судові документи — протягом трьох років; посвідчення комісій по трудових спорах — протягом трьох місяців; постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, — протягом трьох місяців; інші виконавчі документи — протягом року, якщо інше не встановлено законом.
Разом з цим, відповідно до частини першої статті 91 Закону виконавчий напис, за яким стягувачем або боржником є громадянин, може бути пред’явлено до примусового виконання протягом трьох років, а з усіх інших вимог — протягом одного року з моменту вчинення виконавчого напису, якщо законом не встановлено інших строків.
З цього приводу слід зазначити, що право вимоги за виконавчим документом належить стягувачу, тобто особі (фізичній або юридичній), на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ (стаття 11 Закону України «Про виконавче провадження»).
У зв’язку з цим, слід вважати, що право вимоги юридичної особи триває протягом одного року з моменту вчинення виконавчого напису, фізичної особи — протягом трьох років.
Строк пред’явлення виконавчого напису нотаріуса повинен зазначатися у виконавчому написі.
Згідно статті 50 Закону нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду.
Враховуючи положення пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2005 року і яким було визначено, що скарги, заяви щодо нотаріальних дій чи відмови у їх вчиненні розглядаються за правилами позовного провадження в порядку цивільного судочинства, відмова у вчиненні виконавчого напису оскаржується до суду загальної юрисдикції шляхом пред’явлення відповідного позову. Правильність та підставність вимог, зазначених у виконавчому написі, також може бути оскаржена боржником лише у позовному порядку. При безпідставності цих вимог суд скасовує виконавчий напис і відмовляє у їх задоволенні, а у разі часткової їх обґрунтованості ухвалює рішення про скасування виконавчого напису і стягнення з боржника на користь кредитора дійсної суми боргу.
За вчинення виконавчих написів стягується державне мито відповідно п.п. «о» п. 3 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» у розмірі 1 відсотку суми, що стягується, або 1 відсоток вартості майна, яке підлягає витребуванню, але не менше 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Порушення даної норми нотаріусами Харківської області узагальненням виявлено не було.
Слід зазначити, що відповідно до п. 24 Інструкції при посвідченні правочинів, засвідченні вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, справжності підпису на документах, вірності перекладу документів з однієї мови на іншу, при посвідченні часу пред’явлення документа, при видачі дублікатів на відповідних документах вчиняються посвідчувальні написи за формами, установленими Правилами ведення нотаріального діловодства. Оскільки виконавчі написи не входять до категорії перелічених вище документів, затверджені форми їх відсутні у додатку 7 до Правил ведення нотаріального діловодства. Таким чином, нотаріус, вчиняючи виконавчий напис, викладає його у довільній формі, але з додержанням при цьому вимог ст. 89 Закону України «Про нотаріат», ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» та п. 287 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Для використання у роботі цим узагальненням надаються примірні зразки виконавчих написів, що можуть використовуватися нотаріусами Харківської області при вчинені відповідних нотаріальних дій.

Зразок виконавчого напису
на нотаріально посвідченому договорі позики
ВИКОНАВЧИЙ НАПИС
Місто Харків, Україна дванадцятого липня дві тисячі десятого року
Цей виконавчий напис вчинено мною, Савіною М. П., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, на підставі ст. 87 Закону України «Про нотаріат» та п. 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172, про стягнення з Мар’їна Петра Максимовича, 25 червня 1973 року народження, місце народження: м. Харків, що проживає в м. Харкові, вул. Тракторна, 2, місце роботи — не відоме, ідентифікаційний номер 2674536578, на користь Варіна Сергія Васильовича, що проживає в м. Харкові, вул. Іванова, 7, ідентифікаційний номер 2345647387, невиплачених в строк на підставі договору позики, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Савіною М. П. 17 квітня 2009 року за реєстровим № 1687, грошових коштів у сумі 127000, 00 (сто двадцять сім тисяч грн. 00 коп.) гривень, строк повернення яких настав 17 квітня 2010 року, процентів за користування позикою у сумі 12000, 00 (дванадцять тисяч грн. 00 коп.) гривень за період з 17 квітня 2009 року по 17 квітня 2010 року, пені у сумі 3000, 00 (три тисячі грн. 00 коп.) гривень, нарахованої за прострочення платежу, разом 142000, (сто сорок дві тисячі грн. 00 коп.) гривень.
Цей виконавчий напис набирає чинності з дня його вчинення дванадцятого липня дві тисячі десятого року і може бути пред’явлений до примусового виконання протягом трьох років.
Зареєстровано в реєстрі за № 2476.
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС _____________________

Зразок виконавчого напису
про звернення стягнення на передане в іпотеку майно за іпотечним договором
ВИКОНАВЧИЙ НАПИС
Місто Харків, Україна дванадцятого липня дві тисячі десятого року
Цей виконавчий напис вчинено мною, Савіною М. П., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, на підставі ст. 87 Закону України «Про нотаріат» та п. 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 р. № 1172, про звернення стягнення на квартиру 25 (двадцять п’ять) у будинку 3 (три) по вулиці Леніна в місті Харкові, що належить на праві власності Мар’їну Петру Максимовичу, 25 червня 1973 року народження, місце народження: м. Харків, що проживає в м. Харкові, вул. Тракторна, 2, місце роботи — не відоме, ідентифікаційний номер 2674536578.
Зазначена квартира на підставі іпотечного договору, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Савіною М. П. 17 квітня 2009 року за реєстровим № 1687, передана в іпотеку Публічному акціонерному товариству «БАНК», місцезнаходження: місто Київ, вул. Соборна, 25, код ЄДРПОУ 35425346, п/р 34253645374 у ХФ ПАТ «БАНК» МФО 351565, в забезпечення зобов’язань по кредитному договору № 0454/2006 від 24 січня 2006 року, строк платежу за яким настав двадцять четвертого січня дві тисячі десятого року.
За рахунок коштів, отриманих від реалізації квартири, задовольнити вимоги Публічного акціо­нерного товариства «БАНК» у розмірі 127000, 00 (сто двадцять сім тисяч грн. 00 коп.) гривень, в тому числі сума невиплаченого кредиту у сумі 112000, 00 (сто дванадцять тисяч грн. 00 коп.) гривень, проценти за користування кредитом у сумі 12000, 00 (дванадцять тисяч грн. 00 коп.) гривень за період з 24 січня 2009 року по 24 січня 2010 року, пеня у сумі 3000, 00 (три тисячі грн. 00 коп.) гривень нараховану за прострочення платежу.
Цей виконавчий напис набирає чинності з дня його вчинення дванадцятого липня дві тисячі десятого року і може бути пред’явлений до примусового виконання протягом одного року.
Зареєстровано в реєстрі за № 2476.
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС __________________________

Зразок виконавчого напису
про стягнення заборгованості за опротестованим векселем
ВИКОНАВЧИЙ НАПИС
Місто Харків, Україна дванадцятого липня дві тисячі десятого року
Цей виконавчий напис вчинено мною, Савіною М. П., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, на підставі ст. 87 Закону України «Про нотаріат» та п.11 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172, та протесту векселя про неоплату, вчиненого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округ Савіною М. П. 01 липня 2010 року за реєстровим № 2865, про стягнення на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МАРС», місцезнаходження: місто Харків, вул. Леніна, 7, п/р 342534453645 у ХФ ПАТ «БАНК» МФО 351345, векселедержателя простого векселя № 45363546374 зі строком платежу 29 червня 2010 року, виданого Товарист­вом з обмеженою відповідальність «САТУРН», на суму 250000, 00 (двісті п’ятдесят тисяч грн. 00 коп.) гривень, а також витрати, пов’язані з опротестуванням векселя у сумі 250, 00 (двісті п’ятдесят грн. 00 коп.) гривень, усього 250250, 00 (двісті п’ятдесят тисяч двісті п’ятдесят грн. 00 коп.) гривень, з векселедавця Товариством з обмеженою відповідальність «САТУРН», місце знаходження: м. Харків, вул. Кравцова, 24, код ЄДРПОУ 34567890, п/р 45362534564 у ХФ ПАТ «БАНК», МФО 351645.
Цей виконавчий напис набирає чинності з дня його вчинення дванадцятого липня дві тисячі десятого року і може бути пред’явлений до примусового виконання протягом одного року.
Зареєстровано в реєстрі за № 2476.
Стягнуто плати за домовленістю.
ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС __________________________

Головне управління юстиції у Харківській області Міністерства юстиції України отримати повну версію статті