УЗАГАЛЬНЕННЯ нотаріальної практики щодо посвідчення державними та приватними нотаріусами Тернопільської області довіреностей протягом І півріччя 2006 року

УЗАГАЛЬНЕННЯ нотаріальної практики
щодо посвідчення державними
та приватними нотаріусами
Тернопільської області довіреностей
протягом І півріччя 2006 року
На виконання плану роботи Тернопільського обласного управління юстиції на ІІ півріччя 2006 року за наслідками вчинення нотаріальних дій нотаріусами області протягом І півріччя 2006 року, проведено узагальнення щодо посвідчення довіреностей.
За наданими статистичними даними, нотаріусами Тернопільської області за I півріччя 2006 року посвідчено 22169 довіреностей, серед них: на розпорядження майном – 1389, на розпорядження транспортними засобами – 12919, інші довіреності – 7861.
Деякі неузгодженості та прогалини в сучасному законодавстві створюють проблеми при його застосуванні у практичній діяльності. З метою уникнення помилок та порушень при посвідченні довіреностей, формування єдиної нотаріальної практики при вчиненні такої нотаріальної дії, вважаємо за необхідне провести це узагальнення.
В даному узагальненні звернемо увагу на помилки, які найчастіше допускалися нотаріусами при посвідченні довіреностей, на порядок їх реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей, посвідчених у нотаріальному порядку, скасування, видачу дублікатів довіреностей.
У ході проведення узагальнення нотаріальної практики встановлено, що нотаріуси області в цілому дотримуються вимог чинного законодавства при посвідченні довіреностей. Однак мають місце деякі порушення та недоліки.
Цивільний кодекс України, зокрема ст. 244, визначає довіреність, як письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Як зазначено у ст. 244 ЦК України, представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Укладення договору доручення передує видачі довіреності. Оскільки Цивільним кодексом не передбачена обов’язкова письмова форма для чинності договору доручення, можна говорити про можливість укладання такого правочину і в усній формі.
Те, що довіреність має оформлюватися саме на підставі договору доручення, випливає зі змісту п. 143 Інструкції, де зазначено, що у договорі доручення або у виданій на підставі нього довіреності мають бути чітко визначені повноваження представника.
Однак трапляються випадки, коли деякі нотаріуси без дотримання вищезазначених вимог, посвідчуючи довіреності не цікавляться наявністю такого (навіть усного) договору та не відображають це у тексті довіреності.
Як свідчить практика, нотаріусами області посвідчуються довіреності на керування, користування автомобілями, а також довіреності на розпорядження автотранспортом із правом керування.
Слід нагадати, що чинний Цивільний кодекс України передбачає самостійні види договорів: – договір управління майном (глава 70 ЦК України), оренди транспортного засобу (глава 58 ЦК України), позички (глава 60 ЦК України). Саме зміст цих договорів необхідно роз’яснювати зацікавленим особам, що звертаються за оформленням довіреностей «на керування автотранспортом». Крім цього, відповідно до ст. 237, ст. 1003 Цивільного кодексу України, довіреність повинна містити повноваження на вчинення конкретних юридичних дій. Отже, «керування автомобілем» не є юридичною дією, за своїм змістом – користування чужою річчю.
Є непоодинокі випадки, коли нотаріусами області посвідчуються довіреності, в яких не вказано дату її вчинення.
Потрібно зазначити, що відповідно до ст. 247 Цивільного кодексу України та п. 147 Інструкції, довіреність в якій не зазначено дату її вчинення, є нікчемною.
Відповідно до Цивільного кодексу України та Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, посвідчення довіреностей на укладення договору дарування має деякі особливості. Так ст. 720 Цивільного кодексу України та п. 146 Інструкції передбачено, що довіреність на укладення договору дарування, в якій не вказано імені обдаровуваного, є нікчемною.
Однак нотаріусами області без урахування зазначених особливостей посвідчуються довіреності на укладення договорів дарування, в яких не вказуються ім’я обдаровуваного. При цьому слід зазначити, що, відповідно до ст. 28 Цивільного кодексу України, ім’я фізичної особи, яка є громадянином України, складається із прізвища, власного імені та по батькові, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить.
Нотаріуси області, посвідчуючи довіреності на розпорядження майном, у текстах цих довіреностей зазначають вчинення таких юридичних дій, як прийняття спадщини або відмова від неї.
Звертаємо увагу нотаріусів області, що відповідно до ч. 2 ст. 1269 Цивільного кодексу України та п. 207 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, не допускається прийняття заяв про прийняття спадщини, про відмову від неї або заяв про їх відкликання, складених від імені спадкоємців їх представниками, що діють на підставі довіреностей. Отже, аналіз норм чинного законодавства примушує дійти висновку щодо обмеження у наданні представникові вчинення вище вказаних юридичних дій.
Нотаріуси, посвідчуючи довіреності від імені юридичної особи, повинні перевірити обсяг цивільної правоздатності юридичних осіб, які беруть участь у правочинах, зокрема повинні ознайомитись з установчими документами (статутом, засновницьким договором), установчими актами, свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності (витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України), тощо і перевірити, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчиняється, обсягу цивільної правоздатності юридичної особи.
Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами, та скріплюється печаткою цієї юридичної особи (ст. 246 ЦК України).
Трапляються випадки посвідчення нотаріусами області довіреностей від імені юридичних осіб, без дотримання вище вказаних вимог, зокрема нотаріусами не в повному обсязі перевіряється цивільна правоздатність юридичних осіб та повноваження їхніх представників.
Враховуючи викладене, нотаріусам при посвідченні довіреностей від імені юридичних осіб слід більш ретельно і повно складати службові відмітки, тому що в окремих випадках інформація в них недостатня. При описанні статуту повинно бути відображено, яким

Тернопільське обласне управління юстиції отримати повну версію статті