СПІВВІДНОШЕННЯ ПОНЯТЬ «ЗМІНА ЧЕРГОВОСТІ ОДЕРЖАННЯ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ», «ЗМІНА РОЗМІРУ ЧАСТОК У СПАДЩИНІ» ТА «ВІДМОВА ВІД ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЗА ЗАКОНОМ НА КОРИСТЬ БУДЬ¬КОГО ІЗ СПАДКОЄМЦІВ»

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА,
приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу
СПІВВІДНОШЕННЯ ПОНЯТЬ «ЗМІНА ЧЕРГОВОСТІ ОДЕРЖАННЯ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ», «ЗМІНА РОЗМІРУ ЧАСТОК У СПАДЩИНІ» ТА «ВІДМОВА ВІД ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЗА ЗАКОНОМ НА КОРИСТЬ БУДЬ¬КОГО ІЗ СПАДКОЄМЦІВ»
І. ЗМІНА ЧЕРГОВОСТІ ОДЕРЖАННЯ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ (СТ. 1259 ЦК УКРАЇНИ)
Відповідно до чинного законодавства коло спадкоємців за законом визначається на підставі таких юридичних фактів, як ступінь родинних, шлюбних, сімейних відносин, перебування на утриманні. На відміну від ЦК України 1963 року, чинний ЦК України передбачає п’ять черг спадкоємців за законом, покладаючи в основу принцип, за яким ближчий ступінь споріднення має переважне право на спадкування. Проте є спадкоємці, які не перебувають зі спадкодавцем у родинних стосунках (другий з подружжя, утриманці, особи, що проживали однією сім’єю, усиновлені). Хоча між цими особами та спадко¬давцем не існує споріднення, вони також є спадкоємцями за законом.
Спадкоємці кожної наступної черги спадкують за відсутності спадкоємців попередньої черги (ст. 1258 ЦК України). Тобто у разі наявності спадкоємця попередньої черги, який не відмовився від спадщини, не усунений від права спадкування, прийняв спадщину, а також не позбавлений спадщини, спадкоємець наступної черги до спадкування не закликається.
Разом з тим ст. 1259 ЦК України передбачила виняток із цього правила — черговість спадкування за законом може бути змінено:
спадкоємцями згідно з договором про зміну черговості спадкування;
за рішенням суду.
1. Договір про зміну черговості спадкування
Перш за все слід звернути увагу на те, що ст. 1259 ЦК України не містить назви цього договору — він передбачений лише спадковим правом.
Іншою його рисою є те, що цей договір є бага¬то¬стороннім правочином, оскільки кожен із зацікавлених спадкоємців є окремою стороною договору, кількість сторін договору залежить лише від кількості спадкоємців, що закликаються до спадкування за законом.
Ситуація 1. Померлий А. за життя склав заповіт, згідно з яким все належне йому майно повинен був успадкувати син Р. Дочка померлого Л. права на обов’язкову частку у спадщині не мала. Враховуючи сімейні інтереси, син Р. звернувся до нотаріуса з метою укласти договір про зміну черговості спадкування, згідно з яким Л. теж мала би право на спадщину.
В цьому випадку нотаріус не може посвідчити договір про зміну черговості спадкування, оскільки він передбачений лише при спадкуванні за законом. Можна порекомендувати спадкоємцеві за заповітом Р. відмовитись від спадкування за заповітом, а успадкувати за законом разом з іншою спадкоємицею Л.
Ситуація 2. Спадкоємці першої черги — діти Б. та В., враховуючи те, що померла С. тривалий час проживала разом зі своєю тіткою Л., вирішили розподілити спадщину так, щоб право на спадщину мала і Л., проте остання відмовляється прийняти спадщину.
В цьому випадку нотаріус не може посвідчити договір про зміну черговості спадкування, оскільки для його укладання необхідне бажання спадкоємця іншої черги, ніж тієї, що закликається до спадкування, прийняти спадщину та укласти такий договір.

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА отримати повну версію статті