Спадщина — практичні питання

ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України, член Кваліфікаційної комісії нотаріату Головного управління юстиції в Харківській області
Спадщина — практичні питання
Спадкове майно — житловий будинок. На землю не надано жодного документа. Нотаріус зробив запит у відповідний орган з метою встановлення правового статусу земельної ділянки, що відведена для обслуговування цього будинку. На цей час відповідь не надійшла, але спадкоємець наполягає на видачі йому свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок. Чи має право нотаріус видати таке свідоцтво, не перевіривши статусу цієї земельної ділянки за умови, що шестимісячний строк з часу відкриття спадщини вже сплинув?
Так, нотаріус має право видати таке свідоцтво. Справа в тому, що до складу спадщини, згідно зі ст. 1218 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) входить все майно спадкодавця, що належало йому на момент відкриття спадщини. Отже, спадкова маса може складатися з будь-яких об’єктів, як рухомих, так і нерухомих. До складу спадщини можуть входити і майнові права спадкодавця, а також його обов’язки, що не носять особистого характеру. Часто спадкоємцю буває навіть і невідомо про наявність деякого майна спадкодавця на момент видачі свідоцтва про право на спадщину. Також є ймовірним і той факт, що у спадкоємця просто відсутні кошти на виготовлення документів, необхідних для оформлення спадщини на деякі види спадкового майна.
Законодавством України не заборонено оформлювати спадщину в декілька етапів. Єдине, що зобов’язує закон спадкоємця, так це звернутися за свідоцтвом про право на спадщину до нотаріуса в разі, якщо до складу спадщини входить нерухоме майно (ст. 1297 ЦК України), не встановлюючи при цьому строків для такого звернення. До того ж відсутність свідоцтва про право на спадщину на руках у спадкоємця не позбавляє його права на спадщину (ч. 3 ст. 1296 ЦК України).
Можливість такої поведінки нотаріуса при видачі свідоцтва про право на спадщину також базується на положенні п. 227 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, згідно з яким «спадкоємцям, які одержали свідоцтво про право на спадщину певної частини спадкового майна, у подальшому видаються наступні свідоцтва про право на спадщину інших частин спадкового майна, яке не перераховане в раніше виданому свідоцтві».
Таким чином, у цьому випадку нотаріусом видається свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок. А після одержання відомостей про статус земельної ділянки та надання спадкоємцем всіх необхідних документів нотаріусом може бути видано додаткове свідоцтво про право на спадщину щодо прав спадкоємця на цю земельну ділянку.
Померлий одержав у спадщину земельну ділянку, але за життя не встиг одержати державний акт на цю ділянку. Дружина спадкодавця стверджує, що державний акт виготовлений, але на руки його не видають, бо власник помер, та направляють до суду. Адвокат порадив дружині звернутися до нотаріуса з вимогою про надання постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Які дії нотаріуса в цьому випадку?

Олена Чуєва отримати повну версію статті