СПАДЩИНА: ПРАКТИЧНІ ПИТАННЯ

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА,
приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу
СПАДЩИНА: ПРАКТИЧНІ ПИТАННЯ
1. Якщо в одному державному акті на право власності на земельну ділянку зазначені два кадастрових номери окремо (для ріллі та пасовища), як правильно видавати свідоцтво про право на спадщину?
Інколи під час приватизації земельних ділянок і видачі державного акта на право власності в державному акті неправильно зазначалося цільове призначення земельної ділянки, що приватизується, і видавався один державний акт на земельні ділянки різного цільового призначення. Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 р. № 449 «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» передбачена можливість раніше видані державні акти на право приватної власності на землю замінити на державні акти нового зразка в разі добровільного звернення її власника. Але відсутність у спадкоємців можливості замінити один державний акт на два із зазначенням цільового призначення земельних ділянок, що відповідає Класифікатору обмежень та обтяжень у використанні земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему від 29.12.2008 р. № 643, не означає, що нотаріус може відмовити у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Земельні ділянки, що мають різне цільове призначення, є окремими об’єктами нерухомості, так як кожна із земельних ділянок має свою адресу, цільове призначення і кадастровий номер. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. № 1021 затверджено Порядок ведення Поземельної книги, у п. 4 якого визначено поняття кадастрового номера як індивідуального цифрового коду (номера), що не повторюється на всій території України. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці при здійсненні її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування такої ділянки.
В такому випадку нотаріусу слід видати два свідоцтва про право на спадщину (для кожної із земельних ділянок) і проставити відмітку на державному акті про перехід права власності на земельні ділянки. На підставі свідоцтв про право на спадщину, рішення сесії місцевої ради землевпорядна організація відновлює межі земельної ділянки, уточнює площу і за результатами кадастрової зйомки видає нові державні акти на право власності на землю із зазначенням цільового призначення відповідно до Класифікатора обмежень та обтяжень у використанні земельних ділянок.
2. Для видачі свідоцтва про право на спадщину на акції нотаріусом був надісланий відповідний запит до зберігача для надання виписки з рахунку в цінних паперах, однак зберігач відмовив нотаріусу у видачі виписки, а надіслав інформацію щодо кількості та номінальної вартості акцій, що належали померлому. Чи має право нотаріус видати свідоцтво про право на спадщину на акції на підставі цієї інформації? Чи має право нотаріус видати свідоцтво про право на спадщину на підставі сертифікату акцій?
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» акція — іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства в разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств, і законодавством про інститути спільного інвестування.
Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні акціонерні товариства та приватні акціонерні товариства.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Відповідно до

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА отримати повну версію статті