СПАДКОЄМЕЦЬ ПРИЙНЯВ І НЕ ОФОРМИВ СПАДЩИНУ, АБО СПАДКОВА ТРАНСМІСІЯ

ОЛЬГА ДЯЧУК,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
СПАДКОЄМЕЦЬ ПРИЙНЯВ І НЕ ОФОРМИВ СПАДЩИНУ, АБО СПАДКОВА ТРАНСМІСІЯ
При оформленні спадкових прав нерідко виникає ситуація, коли спадкоємець, який має право на спадкування або за законом, або за заповітом, помирає протягом шести місяців після часу відкриття спадщини, тобто протягом строку, який встановлений законом для прийняття спадщини чи відмови від її прийняття.
У такому випадку завжди виникає питання: чи є тут спадкова трансмісія.
Стаття 1276 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) визначає поняття спадкової трансмісії як переходу права на прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець за законом або за заповітом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов’язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (тобто до спадкоємців спадкоємця).
Таким чином, щоб установити, чи є тут спадкова трансмісія, нотаріус має визначити спочатку, чи встиг спадкоємець прийняти спадщину.
Прийняття спадщини може відбуватися двома шляхами. Умовно їх можна розділити на активний та пасивний.
Активний шлях прийняття спадщини — це подання відповідної заяви нотаріусу за місцем відкриття спадщини у шестимісячний строк після її відкриття, тобто вчинення певної дії, що передбачена ст. 1270 ЦК України.
Якщо подана заява і вона не відкликана протягом шестимісячного строку, то питання встиг чи не встиг спадкоємець прийняти спадщину не виникає.
Така дія спадкоємця породжує для нього цивільні права та обов’язки (ст. 11 ЦК України).
Пасивний шлях прийняття спадщини не передбачає вчинення жодних дій спадкоємцем, а зумовлений лише наявністю певних фактів, таких як:
– постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини;
– невчинення жодних дій щодо відмови від спадщини (ч. 3 ст. 1268 ЦК України);
– відсутність повної цивільної дієздатності і невчинення жодних дій щодо відмови від спадщини (ч. 4 ст. 1268 ЦК України).
Якщо спадкоємця, який помер після відкриття спадщини, стосується хоча б один з таких юридичних фактів на час відкриття спадщини, то цей спадкоємець вважається таким, що спадщину прийняв. Навіть якщо він помер через день після відкриття спадщини.
Норми ч. 3 і ч. 4 ст. 1268 ЦК України викладені таким чином, що спочатку зазначено, що спадкоємець «вважається таким, що прийняв спадщину», і лише після цього твердження закон обумовлює можливість відмови спадкоємцем у межах строку (що є логічним і дає право спадкоємцю вирішувати).
Але така можливість щодо відмови від спадщини може бути використана лише шляхом

Ольга ДЯЧУК отримати повну версію статті