СПАДКОВИЙ ДОГОВІР. ПРАКТИКА ЗАСТОСУВАННЯ

ЛЮБОВ ПРОХОР,
приватний нотаріус Кіровоградського міського нотаріального округу
СПАДКОВИЙ ДОГОВІР. ПРАКТИКА ЗАСТОСУВАННЯ
Інститут спадкового договору виник в Украї­ні з прийняттям Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) у 2003 році. Мабуть, багатьом з практикуючих нотаріусів прийшло на думку: «Нарешті мрії громадян про можливість укладання так званого «договору дарування після смерті» втілені у законі». Здавалось, що цей договір і в нашій країні буде досить поширеним, як і в інших країнах світу. Але цього не сталося. В Україні на практиці цей договір поступається в популярності договорам дарування та довічного утримання, а також інститутам спадкування за законом і за заповітом. В чому ж причина?
По-перше, самі нотаріуси не дуже пропагують цей вид договору, тому що не всі питання законодавчо врегульовані. Немає чіткого визначення моменту виникнення права власності на майно за спадковим договором. Законодавство не визначає порядку призначення відчужувачем особи, яка здійснюватиме контроль за виконанням спадкового договору після його смерті.
По-друге, самі громадяни не дуже бажають укладати спадковий договір, розуміючи, що він є дуже ризиковим. Сторони, укладаючи спадковий договір, повинні усвідомлювати, що час учинення набувачем певних дій на користь відчужувача є невизначеним. У разі якщо відчужувач виявиться довгожителем, то затрати набувача можуть бути значно більшими, ніж вартість відчужуваного майна. Можливі випадки, коли смерть відчужувача настане через дуже короткий проміжок часу після укладання договору, тоді затрати набувача будуть незначними, а це завжди буде викликати незадоволення у родичів померлого, коли спадковий договір укладений зі сторонньою особою. У разі якщо набувач помирає раніше відчужувача, спадковий договір вважається припиненим. Понесені набувачем матеріальні витрати не відшкодовуються його спадкоємцям.
По-третє,

Любов Прохор отримати повну версію статті