СПАДКОВЕ ПРАВО У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ

ТЕТЯНА БОРИСОВА,
приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерствa юстиції України, голова Комісії з аналізу, методології та прогнозування нотаріальної практики Української нотаріальної палати
СПАДКОВЕ ПРАВО У ЗАПИТАННЯХ ТА ВІДПОВІДЯХ
Чи зобов’язані нотаріуси перевіряти податкову заставу при видачі свідоцтва про спадщину на нерухоме майно?
При видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, нотаріус зобов’язаний перевірити відсутність заборони або арешту цього майна, як передбачено пп. 4.15 п. 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвер¬дженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. № 296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 р. за № 282/20595 (далі — Порядок). Як вбачається із зазначеного нормативного акта, прямого обов’язку перевіряти податкову заставу відносно спадкового майна не передбачено.
Однак звертаю увагу колег на те, що в п. 99.1 ст. 99 Податкового кодексу України передбачено, що грошові зобов’язання фізичної особи в разі її смерті або оголошення судом померлою виконуються її спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави), в межах вартості майна, що успадковується, пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття. Згідно з цією ж нормою Податкового кодексу України претензії спадкоємцям пред’являються органами державної податкової служби в порядку, встановленому цивільним законодавством Украї¬ни для пред’явлення претензій кредиторами спадко¬давця.

Тетяна Борисова отримати повну версію статті