РІШЕННЯ СУДУ ЯК ПЕРЕДУМОВА НАЛЕЖНОГО ОФОРМЛЕННЯ СПАДКОВИХ ПРАВ

ІРИНА САЯПІНА,
приватний нотаріус Новгородківського районного нотаріального округу
Кіровоградської області
РІШЕННЯ СУДУ ЯК ПЕРЕДУМОВА НАЛЕЖНОГО ОФОРМЛЕННЯ
СПАДКОВИХ ПРАВ
Юристам-практикам відомі випадки, коли для оформлення спадкових прав необхідно звернення до суду. Мета цієї статті — висвітлити та систематизувати проблеми, внаслідок яких нотаріуси змушені відмовляти у видачі свідоцтв про право на спадщину та деякі особливості звернення до суду з цих підстав. Громадяни нерідко неправильно формулюють причину відмови нотаріуса, оскільки відмова може бути викладена в усній формі або у досить стислій письмовій. Адвокати інколи радять отримати постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, але постанова виноситься у тих випадках, коли людина оскаржує сам факт відмови нотаріуса як неправомірний. Якщо людина вважає відмову нотаріуса правомірною, то для звернення до суду з позовом про визнання права на спадщину або встановлення юридичного факту виносити постанову не обов’язково і недоцільно. Достатньо листа нотаріуса з поясненням причин відмови.
Перелік причин, які унеможливлюють видачу свідоцтва про право на спадщину, можна умовно поділити на три групи:
1. Причини, для усунення яких необхідно у судовому порядку (окреме провадження) встановити юридичні факти, які є підставою для видачі свідоцтва про право на спадщину.
2. Причини, за яких право на спадщину визнається у судовому порядку у позовному провадженні. Рішення суду є документом, який встановлює право на спадкове майно.
3. Причини, за яких підставою для спадкоємства може бути лише рішення суду, прийняте в порядку позовного провадження і яке є підставою для видачі свідоцтва про право на спадщину.
Розглянемо ці причини детально.

Ірина Саяпіна отримати повну версію статті