РІШЕННЯ координаційно-методичної ради нотаріусів при Черкаському обласному управлінні юстиції «Перевірка правоздатності та дієздатності юридичних осіб»

РІШЕННЯ координаційно-методичної ради нотаріусів при Черкаському обласному управлінні юстиції
«Перевірка правоздатності та дієздатності юридичних осіб»
23 листопада 2006 року м. Черкаси
Координаційно-методична рада нотаріусів при Черкаському обласному управлінні юстиції, заслухавши доповідь приватного нотаріуса Христинівського районного нотаріального округу Осики Л. М. вважає, що перевірка правоздатності і дієздатності юридичних осіб при вчиненні нотаріальних дій повинна здійснюватися наступним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 Цивільного кодексу України (надалі – ЦКУ), юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 91 ЦКУ, юридична особа здатна мати такі ж цивільні права і обов’язки (цивільну правоздатність) як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
Цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ч. 1 ст. 92 ЦКУ, юридична особа набуває цивільних прав і обов’язків (цивільна дієздатність) і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів і закону.
У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав і обов’язків та здійснювати їх через своїх учасників.
Відповідно до вимог ст. 44 Закону України «Про нотаріат» (надалі – Закону), нотаріус зобов’язаний при посвідченні угод перевіряти правоздатність юридичних осіб, які беруть у них участь.
Нотаріуси вправі витребувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій.
Згідно з п. 41 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при перевірці обсягу цивільної правоздатності юридичних осіб, які беруть участь у правочинах, нотаріуси зобов’язані ознайомитись з установчими документами (статут, засновницький договір), установчими актами, свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності (витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України), положенням про філію та представництво юридичної особи, наказом юридичної особи про призначення керівника філії або представництва, а також перевірити, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчиняється, обсягу цивільної правоздатності юридичної особи.
Зазначені документи підтверджують цивільну правоздатність юридичної особи, але

КООРДИНАЦІЙНО-МЕТОДИЧНА рада нотаріусів при Черкаському обласному управлінні юстиції отримати повну версію статті