РОЗПОРЯДЖЕННЯ ГРОШОВИМИ ВИПЛАТАМИ ДИТИНИ: ПРОБЛЕМИ ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИКИ

ОЛЬГА РОЗГОН,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна
РОЗПОРЯДЖЕННЯ ГРОШОВИМИ ВИПЛАТАМИ ДИТИНИ: ПРОБЛЕМИ ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИКИ
Одним із найважливіших обов’язків батьків, що випливає не тільки з моральних принципів суспільства, а й з чинного законодавства, є моральне виховання та утримання дитини. Це полягає в забезпеченні дитини необхідними благами, що потрібні для її життя та виховання.
Сьогодні немає комплексного підходу до аналізу державних заходів з матеріальної підтримки сімей в Україні та впливу на матеріальний стан дитини. Постає питання щодо актуальності перегляду змісту цих державних заходів її концептуальних засад.
Необхідно зазначити, що державні заходи з соціальної підтримки окремих категорій населення були предметом спеціальних досліджень таких радянських учених, як Андрєєв В.С., Азаров О.Г., Грачов Л.М., Горбачова Ж.А., Мачульська О.Е., Іванов Р.І., Павлова Л.В., Тарасов В.А., Фролов Е.П., Потшеб Г.І., Студенов Е.Г., Холостова О.І. та ін.
Зауважимо, що законодавець не поділяє терміни «утримання» й «аліменти», використовуючи їх як синоніми (це випливає зі змісту ч. 2 ст. 75 СК України).
Здебільшого відносно аліментних відносин використовуються такі поняття, як «піклування», «утримання», «аліменти».
Аналізуючи норми СК України, не можна дійти однозначного висновку, що закон використовує поняття «аліменти» тільки у випадку примусового стягнення коштів на дитину, а поняття «утримання» включає також добровільне надання таких коштів.
Термін «утримання» найчастіше вживається в словосполученні «утримання надається» (ч. 1 ст. 77, ст. 78 СК України), тоді як «аліменти стягуються» чи «присуджуються судом» (ч. 2 ст. 77, статті 79, 80 СК України), що вказує на таку їх ознаку, як примусовий характер сплати.
Тобто в ч. 2 ст. 75 СК України слово «аліменти» міститься в дужках після слова «утримання». Отже, з аналізу норм СК України можна дійти висновку, що в законі терміни «аліменти» та «утримання» не мають самостійного змістовного навантаження і використовуються як синоніми.
На дитину можуть виплачуватися призначені в установленому порядку аліменти, пенсія, стипендія, та ін. види виплат.
Отримані аліменти на дитину є власністю того з батьків, на чиє ім’я вони виплачуються, та мають використовуватися за цільовим призначенням, тобто на утримання дитини, на її духовний та фізичний розвиток.
Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, умови якого не будуть порушувати права дитини, встановлені СК України. Договір повинен бути укладений в письмовій формі та нотаріально посвідчений.
Встановлюється і те, що дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані на її утримання, а в разі смерті того з батьків, з ким проживала дитина, аліменти переходять до її власності.
На особистий рахунок дитини за рішенням суду перераховуються аліменти, державні пенсії, інші види допомоги та відшкодування шкоди у зв’язку з втратою годувальника.
Перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України спрямоване також на захист сум аліментів від інфляції та надання можливості отримання додаткового доходу.
Неповнолітній особі надано право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до ЦК України, тобто за згодою законних представників.
Розпоряджатися коштами, внесеними на депозитний рахунок, відкритий на ім’я малолітньоої особи, можуть лише її законні представники — батьки (усиновителі) або опікуни. Щодо неповнолітніх, то вони можуть розпоряджатися грошовими коштами, що внесені повністю або частково іншими особами у фінансову установу на їх ім’я, за згодою органу опіки та піклування та батьків (усиновлювачів) або піклувальника.
У випадку коли над дитиною встановлюється опіка, опікун розпоряджається аліментами, які одержані для утримання малолітньої дитини.
Якщо особа, якій призначається пенсія, є неповнолітньою або недієздатною, заява подається батьками або опікунами (піклувальниками) за місцем їх проживання. Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення. Державні пенсії, інші види допомоги та відшкодування шкоди у зв’язку із втратою годувальника перераховуються на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.
Інваліди з дитинства та діти-інваліди мають право на одночасне призначення та виплату пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
Доходи дитини (підопічного), в тому числі суми аліментів, пенсій, допомог та інших наданих на його утримання соціальних виплат, а також доходи, які належать підопічному від управління його майном, за винятком доходів, якими підопічний має право розпоряджатися самостійно, витрачаються опікуном чи піклувальником виключно в інтересах підопічного і з попереднього дозволу органу опіки та піклування. Без попереднього дозволу органу опіки та піклування опікун або піклувальник має право щомісяця витрачати на утримання підопічного його грошові кошти в межах встановленої відповідно до закону величини прожиткового мінімуму.
Усиновлені діти мають право на пенсію нарівні з рідними дітьми. Пасинок і падчерка мають право на пенсію нарівні з рідними, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
Дитина, яка влаштована та перебуває у закладі охорони здоров’я, навчальному або іншому закладі, зберігає право на державні пенсії, інші види допомоги та відшкодування шкоди у зв’язку із втратою годувальника.
З 01.01.2013 право на пільги набули ще й прийомні сім’ї та будинки сімейного типу, в яких не менше року проживає троє або більше дітей, та сім’ї, де не менше року проживає троє чи більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку та піклування.
За вихованцями дитячого будинку зберігаються раніше призначені аліменти, пенсія, інші види державної допомоги. Суми коштів, що належать вихованцям (пенсія, аліменти чи інші види державної допомоги) переходять у розпорядження батьків-вихователів і витрачаються на утримання вихованців.
Суми коштів, що належать прийомним дітям (пенсія, аліменти, інші види державної допомоги) переходять у розпорядження прийомних батьків і витрачаються ними на утримання прийомних дітей.
Дітям, які перебувають на повному державному утриманні, виплачується, а потім перераховується на їхні особисті рахунки у банку 50 % призначеної пенсії у зв’язку з втратою годувальника, а 50 % перераховується на банківський рахунок установи. При цьому круглим сиротам, які перебувають на повному державному утриманні, пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується в повному розмірі (100 %) та пере­раховується на їхні особисті рахунки у банку.
Грошові виплати можуть встановлюватися як в твердих розмірах, так і в розмірах, які доповнюють доходи до прожиткового рівня.
Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» регламентує порядок надання допомоги сім’ям з дітьми і передбачає надання шести видів виплат.

Ольга РОЗГОН отримати повну версію статті