РЕЄСТР РЕЧОВИХ ПРАВ. ПІДСУМКИ РОБОТИ У 2013 РОЦІ. ПИТАННЯ, НАПРАЦЮВАННЯ, СПОДІВАННЯ

МАРИНА ЄЛЬКІНА,
приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу
РЕЄСТР РЕЧОВИХ ПРАВ. ПІДСУМКИ РОБОТИ У 2013 РОЦІ. ПИТАННЯ, НАПРАЦЮВАННЯ, СПОДІВАННЯ
Протягом 2013 року ми поглиблювали наше знайомство з реєстром речових прав (далі — РРП), вивчали його можливості, навчались виходити із ситуацій, яки виникали при реєстрації прав в реєстрі.
Відразу, з самого початку роботи, з’явилася низка запитань, на які спільними зусиллями нотаріуси намагалися дати відповіді. Такими питаннями стали: суб’єктний склад при проведенні перевірок за реєстром іпотек, реєстром обтяжень; питання актуальності перевірок кількості продажів; порядок переносу наявних обтяжень до спецрозділу та суб’єктний склад (чи перевіряємо тільки відчужувача, чи також і нового власника — покупця; чи треба переносити обтяження, які є у нового власника?); порядок зняття заборони відчуження та виключення запису про обтяження іпотекою з реєстру прав; що робити, коли невірно зареєстрований код КОАТУУ; що робити, коли зроблена помилка в реквізитах майна; що робити, коли майно з такою адресою вже є в реєстрі прав; що робимо, коли адреса земельної ділянки та будинку, що на цій ділянці розташований, не співпадають; якими є дії нотаріуса при формуванні витягу про реєстрацію права власності, коли співвласників декілька…
Подібних питань було так багато, що інколи, перш ніж зробити щось в реєстрі прав, доводилось бігти до вільного комп’ютера або телефонного апарата, щоб спочатку поспілкуватися та обговорити крок із колегами. За що низький уклін всім небайдужим!
Правильними були дії тих нотаріусів, які з початку роботи з РРП спілкувалися з колегами та обмінювалися інформацією з працівниками Реєстраційної служби (далі — РС) та інформаційного центру (далі — ІЦ) Міністерства юстиції України.
Таке спілкування було не тільки надзвичайно корисним для нотаріусів, але й дало можливість працівникам РС та ІЦ поглянути на свою роботу очима нотаріуса. Особисто мені пощастило: як працівники ІЦ, так і працівники РС не тільки переглядали реєстраційні справи, але шукали «найбільш просунутих колег» — реєстраторів, з якими ми «проходили шлях» від подачі заяви до моменту реєстрації права власності та видачі витягу, а також обговорювали ситуацію.
Завдяки небайдужим колегам, активним обговоренням, спорам та спілкуванню було внесено зміни до порядку роботи РРП. Сподіваюсь, що зміни, які набудуть чинності в лютому 2014 року та на які так розраховує нотаріальна спільнота, в подальшому стануть корисними.
Хочу поділитися з колегами тими питаннями, які хвилювали нотаріат та які обговорювались на сторінках форуму «Юридичного радника», а також спільними здобутками, напрацьованими протягом 2013 року.
ПОМИЛКА В КОДІ КОАТУУ
Під час відкриття розділу в ДРРП і реєстрацїї права власності нотаріусом допущено помилку в написанні коду КОАТУУ (було неправильно зазначено район, і, як наслідок, система видала помилковий код КОАТУУ). Проблема в тому, що код КОАТУУ НЕ ВИПРАВЛЯЄТЬСЯ. Код КОАТУУ присвоюється автоматично та є частиною реєстраційного номера ОНМ. Тобто помилка в коді відносить відкритий розділ до іншого регіону.
Єдиний спосіб виправлення і виходу з ситуації — це видалення розділу і нова реєстрація об’єкта.
Технічно це має такий вигляд:
1) якщо заява задоволена, то відміняємо задоволення;
2) входимо в зареєстровані права і по черзі через функцію «Видалення запису про право власності» (знизу зліва синім кольором) видаляємо зареєстровані права. Підстава: «Помилка реєстратора»;
3) там же знизу входимо в розділ «Видалення розділу» (підстава: «Помилка реєстратора»), видаляємо розділ;
4) реєструємо новий розділ і право власності.
СПОДІВАННЯ. Було б корисно, якби розробники програми додали до реєстру функцію, коли введена адреса майна автоматично додавала б вірний код КОАТУУ у відповідний розділ. Це ж саме стосується місця зберігання реєстраційної справи. Ці реквізити реєстр мав би «підтягувати» з поданої в первинній заяві інформації. Дивно, що реєстр, який постійно попереджає про те, що заява використовувалась в інших операціях (навіть там, де це не дуже й важливо), пропускає невірний код КОАТУУ — таку серйозну помилку.

МАРИНА ЄЛЬКІНА отримати повну версію статті