РЕАЛІЗАЦІЯ НОРМ СТ. 120 ЗЕМЕЛЬНОГО ТА СТ. 377 ЦИВІЛЬНОГО КОДЕКСІВ УКРАЇНИ ПРИ ВЧИНЕННІ ПРАВОЧИНІВ З ОБ’ЄКТАМИ НЕРУХОМОСТІ В КОНТЕКСТІ ЗМІН ЗЕМЕЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

ЛЮДМИЛА СПІЦИНА,
перший заступник начальника Головного управління Держкомзему в Запорізькій області
РЕАЛІЗАЦІЯ НОРМ СТ. 120 ЗЕМЕЛЬНОГО ТА СТ. 377 ЦИВІЛЬНОГО КОДЕКСІВ УКРАЇНИ ПРИ ВЧИНЕННІ ПРАВОЧИНІВ З ОБ’ЄКТАМИ НЕРУХОМОСТІ В КОНТЕКСТІ ЗМІН ЗЕМЕЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА
Сьогодні після 20 років земельної реформи в Україні більшість земельних ділянок, які перебувають у власності, титульному чи фактичному користуванні громадян і юридичних осіб не внесені до автоматизованої системи державного земельного кадастру. Якщо говорити мовою сучасного законодавства, земельні ділянки не пройшли реєстрацію і не мають, відповідно, кадастрового номера, на них не заведено поземельну книгу. Як наслідок, навіть за наявності державного акта на право власності громадянин, доки не замовить технічну документацію з відновлення меж, не зареєструє земельну ділянку (кадастровий номер, поземельна книга), не може здійснити правочин із земельною ділянкою.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України), ч. 6 ст. 120 Земельного кодексу України (далі — ЗК України) розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об’єкти. Ми можемо погоджуватися або не погоджуватися з такою нормою, адже якщо на земельну ділянку відсутнє титульне право власності чи користування у власника об’єкта нерухомості, то постає питання, як воно може перейти до набувача цього об’єкта. Позиція Мін’юсту і Держкомзему на момент набуття чинності цієї норми однозначна: незалежно від того, чи зареєстровані права на земельну ділянку, чи ні, кадастровий номер є однією з істотних умов договору купівлі-продажу об’єкта нерухомості, як того вимагає ЦК України і ЗК України.
Відповідно до чинного законодавства кадастровий номер присвоюється при державній реєстрації земельної ділянки відповідним територіальним органом Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки: державна реєстрація земельної ділянки — це внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. При здійсненні реєстрації формується Поземельна книга, на підставі даних якої формується витяг про земельну ділянку. Витяг є обов’язковим при здійсненні цивільно-правової угоди щодо земельної ділянки.

Людмила СПІЦИНА отримати повну версію статті