ПРОЦЕДУРА НАБУТТЯ ПРАВ НА ВІДУМЕРЛУ СПАДЩИНУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЮ ГРОМАДОЮ

Особливістю правового становища територіальних громад у правовідносинах, що виникають у зв’язку зі смертю спадкодавця, є те, що крім права бути спадкоємцями за заповітом, згідно зі ст. 1277 ЦК України вони можуть стати правонаступниками спадкового майна, щодо якого не виявилося спадкоємців і котре у встановленому порядку було визнане відумерлим.
Спадщина визнається судом відумерлою в разі: коли знайти спадкоємців за заповітом і за законом не вдалося; усунення спадкоємців від права на спадкування; неприйняття спадкоємцями спадщини; відмови від її прийняття.
Частиною 1 ст. 1277 ЦК України встановлено лише випадки визнання всієї спадщини відумерлою, але згідно з ч. 3 ст. 1274 ЦК України теоретично і практично можливим є випадок, коли спадкоємці відмовляться приймати частку спадщини, від якої відмовився один із спадкоємців на користь іншого, коли підпризначення не існувало. Отже, така частка може визнаватися відумерлою, оскільки інших варіантів успадкування такої частки не встановлено. Можна говорити, що така частка спадщини має успадковуватися на загальних підставах, тобто розподілятися між усіма спадкоємцями, але, визначаючи особливості її спадкування, потрібно було б регламентувати всі можливі випадки її спадкування, коли спадкоємців за законом не існує .
Іноді висловлюється думка, що термін «відумерле майно» юридично неточний, оскільки щодо так званого відумерлого спадкового майна в законі визначено, до кого це майно перейде . Потрібно враховувати, що ці думки висловлювалися в період, коли законодавець в кодифікуючих актах 60-х років відмовився від використання вказаного терміну, який до цього широко застосовувався, внаслідок чого виникла потреба підвести під цю новелу теоретичну базу.
Негативне ставлення до терміна «відумерле майно» викликане тим, що часто не зважають на відмінність між безхазяйною річчю, з одного боку, і відумерлим майном, з іншого. Необхідність проводити межу між цими поняттями викликана практичними наслідками.
ЦК України передбачає як одну із спеціальних підстав виникнення у територіальних громад права власності передачу в комунальну власність за рішенням суду безхазяйної нерухомої речі (ч. 2 ст. 335 ЦК України).
Визначаючи підстави набуття права власності на безхазяйну річ (ст. 335 ЦК України), законодавство враховує наявність речі, власник якої невідомий або його немає взагалі. Ця підстава схожа з такими способами набуття права власності, як, зокрема, на річ, від якої власник відмовився, знахідку та скарб. Разом з тим така підстава виникнення права власності має суттєві відмінності щодо порядку набуття права власності й у визначенні суб’єктів, які можуть стати власниками в цьому випадку .

Ольга РОЗГОН отримати повну версію статті