Протест векселя: визначення місця платежу

Наведено фактори, що ускладнюють процедуру протесту векселя, розглянуто варіанти визначення місця платежу, у тому числі доміциляція векселя.
Ключові слова: протест векселя; місце, де має бути здійснено платіж; оплата за місцем проживання третьої особи; оплата в будь-якій іншій місцевості; доміциляція векселя; призначення особливого місця платежу; доміциляційна формула.
Приведены факторы, заструдняющие процедуру протеста векселя, рассмотрены варианты определения места платежа, в том числе домициляция векселя.
Ключевые слова: протест векселя; место, где должен быть совершен платеж; оплата по месту жительства третьего лица; оплата в любом другом месте; домициляция векселя; назначение особого места платежа; домициляционная формула.
Протест векселя є ефективним засобом стягнення з боржника належних коштів. Але, у відповідності до ст. 295 та ст. 296 «Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої Наказом міністерства юстиції України № 20/5 вiд 3 березня 2004 р., зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р. за № 283/8882 [1] (далі – Інструкція), процедура протесту ускладнена двома факторами:
1) протести векселів про неоплату вчиняються нотаріусами за місцем знаходження платника або за місцем платежу (доміцильовані векселі, тобто векселі, які підлягають оплаті в третьої особи);
2) векселі для вчинення протесту про неоплату приймаються нотаріусами після закінчення дати платежу за векселем, але не пізніше 12-ої години наступного після цього строку дня.
Якщо кредитор і боржник знаходяться в різних регіонах країни, звернутися до нотаріуса за місцем знаходження векселедавця не пізніше 12-ої години наступного дня не завжди можливо. Але Інструкція передбачає ще одну можливість: звернення до нотаріуса «за місцем платежу».
Визначення місця платежу
У відповідності до ст. 6 Закону України № 2374-III вiд 5 квітня 2001 р. «Про обіг векселів в Україні» [2], платіж за векселем на території України здійснюється тільки в безготівковій формі. Виникає питання: що ж є «місцем платежу» при розрахунках у безготівковій формі?
Зміст реквізиту «Місце, в якому має бути здійснено платіж» розкривається в Уніфікованому законі про переказні векселі та прості векселі [3] (далі – УВЗ). УЗВ не містить прямих роз’яснень щодо місця платежу за простим векселем, але, у відповідності до ст. 77 УВЗ, до простих векселів застосовуються такі самі положення, що й до переказних, тією мірою, якою вони є сумісними з природою цих документів. А саме: до простого векселя застосовуються положення, які стосуються переказного векселя «що підлягає оплаті за адресою третьої особи або в місцевості, іншій, ніж місце проживання трасата» (ст. 4), тобто місцем, в якому має бути здійснено платіж за простим векселем, крім місцезнаходження векселедавця, може бути:

Ігор ЗАБУТА отримати повну версію статті