ПРО ПРОДАЖ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ З 01.01.2013 РОКУ

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА,
приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу
ПРО ПРОДАЖ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ З 01.01.2013 РОКУ
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування при відчуженні транспортних засобів» від 02.10.2012 № 5413-V1 приніс ряд змін в оподаткування договорів відчуження транспортних засобів. Розглянемо деякі важливі для нотаріусів моменти.
1. Цей Закон набуває чинності через 30 днів з дня його опублікування, крім розділу I. Вперше цей Закон був опублікований в урядовій газеті «Голос України» 03.11.2012, № 208. Отже, він набув чинності 03.12.2012.
2. Для правильного розуміння цих змін слід звернути увагу на класифікацію транспортних засобів відповідно до Закону України «Про правила дорожнього руху»:
• легковий автомобіль — автомобіль з кількістю місць для сидіння не більше дев’яти, з місцем водія включно, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів та їхнього багажу із забезпеченням необхідного комфорту та безпеки;
• мопед — двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об’ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт;
• мотоцикл — двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об’ємом 50 куб. см і більше. До мотоциклів прирівнюються моторолери, мотоколяски, триколісні та інші механічні транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг;
• транспортний засіб — пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів.
3. З 01.01.2013 набирають чинності зміни у Податковому кодексі України, а саме: порядок сплати податку з доходів фізичних осіб:
а) абзац 1 пункту 173.2 статті 173 викладено в такій редакції:
«173.2. Як виняток із положень пункту 173.1 цієї статті, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню». Тобто у випадку продажу іншого виду транспортного засобу, ніж легковий автомобіль, або мопед, або мотоцикл, або при продажу іншого виду рухомого майна — ця норма не застосовується. Тут ідеться саме про звільнення від оподаткування по одному об’єкту рухомого майна з кожної групи транспортних засобів: легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда;
б) абзац 2 пункту 173.2 статті 173 викладено в такій редакції:
«Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 цього Кодексу» (5%).

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА отримати повну версію статті