ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО РОЗВИТКУ МЕДІАЦІЇ В НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ НОТАРІУСІВ УКРАЇНИ

Викладення у статті пропозицій щодо перспектив розвитку медіації в нотаріальній практиці українських нотаріусів ґрунтується на дослідженні та аналізі міжнародного законодавства та нотаріальної практики німецьких та російських нотаріусів і має характер наукової концепції та пропозицій щодо подальших напрямків роботи вчених і законодавця у впровадженні процедур медіації в нотаріаті.
Процедура медіації є доволі новим явищем у вітчизняній правовій науці й головним завданням її впровадження у правове регулювання вирішення спорів є уникнення складних і довготривалих судових процесів із заміною на досудовий або позасудовий порядок.
Зарубіжна практика має вже досить тривалий досвід застосування процедури медіації як одного зі способів вирішення правових конфліктів. Сьогодні йде пошук нових правових інститутів, зокрема нотаріату, та використання традиційних органів (державного та третейського судів) для позасудового вирішення правових конфліктів шляхом медіації.
Слово «медіація» походить від латинського «medius» — займати середину між двома точками зору або сторонами, пропонувати середній шлях, триматися нейтрально, незалежно [1].
Медіація в цьому сенсі вже давно застосовується для вирішення конфліктів з використанням допомоги третьої особи [2].
Суть медіації полягає в поєднанні двох протилежних елементів — високого ступеня автономії сторін і значних гарантій щодо вироблення загальної позиції і досягнення взаємовигідного результату [3].
Це означає, що посередник при медіації не набуває виключних повноважень щодо ведення процесу й прийняття рішення. Він також не має права категорично та особисто визначати й напрямок дискусії, сторони правового конфлікту при цьому повинні самостійно ліквідувати конфлікт у межах їх власної позиції.
Таким чином, як зазначає І. Г. Черемних, медіація — це переговори між сторонами, які сперечаються, за участю і під керівництвом нейтральної третьої особи — посередника, який не має права виносити обов’язкове для сторін рішення [4].
Основними принципами медіації є: добровільність, добросовісність і неупередженість посередника; повний контроль сторін за результатами процедури; неконфронтаційний характер процедури; конфіденційність; широке коло можливих взаємоузгоджених рішень спору.

Мирослава ДЯКОВИЧ отримати повну версію статті