ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПРОЕКТІВ ЗАПОВНЕННЯ ЗАЯВ ПРО ДЕРЖАВНУ РЕЄСТРАЦІЮ ПРАВ ТА ЇХ ОБТЯЖЕНЬ

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії нотаріату України
ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПРОЕКТІВ ЗАПОВНЕННЯ ЗАЯВ ПРО ДЕРЖАВНУ РЕЄСТРАЦІЮ ПРАВ ТА ЇХ ОБТЯЖЕНЬ
1. Заява подається на кожен об’єкт нерухомого майна окремо (абзац другий пункту 7 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень).
2. У разі якщо виникнення, перехід або припинення права власності на житловий будинок, будівлю або споруду відбувається одночасно з виникненням, переходом або припиненням у відповідної заінтересованої особи речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані, подається одна заява про державну реєстрацію щодо таких об’єктів (абзац третій пункту 7 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень).
3. Додаток до заяви заповнюється, якщо власників (користувачів, обтяжувачів) декілька (пункт 5 Вимог до заповнення заяв, що подаються органу державної реєстрації прав, затверджених наказом Міністерства юстиції України 17.04.2012 № 595/5).
4. Усі заяви згруповано за речовим правом, яке підлягає реєстрації, а в деяких випадках — за речовим правом і об’єктом. При цьому в більшості заяв існує окрема позначка для заповнення у разі виникнення або припинення речового права та обтяження. Зокрема, в заяві про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) є пункти «виникнення» та «припинення», однак при цьому є окрема заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо відмови від речового права).
Для проведення державної реєстрації припинення обтяження речового права необхідно заповнити і подати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо обтяження речового права), однак у першому рядку поставити  в графі «припинення».
5. При заповненні заяви графу «поштова адреса, за якою треба надсилати документи» необхідно обов’язково заповнювати навіть у випадку, коли заявник обрав спосіб отримання документів — «особисто». Така необхідність зумовлена можливістю прийняття державним реєстратором рішення про зупинення державної реєстрації або зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, що потребує інформування про це заявника. Відсутність адреси для відправки рішення державного реєстратора повністю виключає можливість належного проведення такої дії й доведення до відома заявника необхідної інформації.

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті