ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПРИ ВИДАЧІ СВІДОЦТВА ПРО ПРИДБАННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ

ІГОР НАЯВКО,
приватний нотаріус Нікопольського міського нотаріального округу
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ПРИ ВИДАЧІ СВІДОЦТВА ПРО ПРИДБАННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ
Порядок видачі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів регулюється: главою 9 Закону України «Про нотаріат»; Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»; Законом України «Про виконавче провадження»; Законом України «Про іпотеку»; Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999 № 68/5; Інструкцією з організації примусового виконання рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5; Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5; Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 № 3253/5.
З прийняттям Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» така нотаріальна дія, як видача свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів, змінилася в процесуальному форматі. Оскільки нотаріус на сьогодні не тільки констатує факт придбання майна та належності його власникові, то він також здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно.
Спершу хотілося б зазначити, що придбання арештованого або заставленого нерухомого майна з прилюдних торгів (аукціонів) оформлюється нотаріусом шляхом видачі набувачу відповідного свідоцтва за місцезнаходженням такого майна.
Видача свідоцтва про придбання заставленого майна, яке складається лише з рухомого майна, здійснюється за місцем проведення аукціону. Придбання нерухомого майна, яке було предметом застави (іпотеки), оформлюється нотаріусом шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання нерухомого майна за місцезнаходженням цього нерухомого майна.
Розглянемо порядок видачі свідоцтва про придбання нерухомого майна, оскільки зміни стосуються лише його, а також проблемні питання, які можуть виникнути при видачі такого свідоцтва та реєстрації прав.
Для видачі свідоцтва про придбання арештованого нерухомого майна з прилюдних торгів набувач повинен надати нотаріусу акт про проведені публічні торги, складений державним виконавцем і затверджений начальником відповідного відділу державної виконавчої служби. В акті повинно бути зазначено, ким, коли і де проводилися прилюдні торги; коротка характеристика реалізованого майна; прізвище, ім’я, по батькові (назва юридичної особи), адреса кожного покупця; сума, внесена переможцем торгів за придбане майно; прізвище, ім’я, по батькові (назва юридичної особи) боржника, його адреса; дані про правовстановлюючі документи, що підтверджували право власності боржника на майно, назва правовстановлюючого документа, ким виданий, посвідчений (для нотаріусів указувати прізвище, ім’я, по батькові, нотаріальний округ), дата видачі, посвідчення, номер за реєстром, орган реєстрації, дата і номер реєстрації. У акті про реалізацію предмета іпотеки додатково має бути зазначено вартість майна та те, що реалізація предмета іпотеки відбулася з дотриманням вимог Закону України «Про іпотеку».
На перший погляд немає нічого незрозумілого, але форма 27 Правил нотаріального діловодства має посилання на ст. 66 Закону «Про виконавче провадження», яка називається «Звернення стягнення на інше майно боржника — юридичної особи». Через це виникає питання: а як же тоді бути з фізичними особами? Крім того, вказана форма свідоцтва передбачає зазначення вартості майна, а Порядок вчинення нотаріальних дій — ні, отже, потрібно вносити корективи до цього свідоцтва відносно кожного конкретного випадку або вносити відповідні зміни до нормативних актів. Неврегульованим залишається питання захисту прав дітей під час продажу нерухомого майна з прилюдних торгів, оскільки державний виконавець не перевіряє факт наявності прав дітей на об’єкт нерухомого майна. Так, новий власник майна стає заручником неврегульованості законів, оскільки за наявності дітей, які мають права на визначений об’єкт нерухомого майна, розпоряджатись ним без дозволу органу опіки не можна.
Також хотілося би звернути увагу нотаріусів на те, що

Ігор НАЯВКО отримати повну версію статті