ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ НОТАРІАЛЬНОГО ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ОРЕНДИ

ОЛЕКСІЙ МУРАВЙОВ,
суддя Вищого господарського суду України
ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ НОТАРІАЛЬНОГО ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ОРЕНДИ
Інститут оренди відомий юристам вже кілька тисячоліть. Здавалося, що в цій сфері відносин всі питання повинні бути давно розв’язані, колізії вирішені. Однак практика розгляду господарськими судами спорів, що випливають з орендних відносин, свідчить про інше, тому планом роботи Вищого господарського суду України на перше півріччя 2012 року передбачена підготовка проекту Пленуму Вищого господарського суду про практику застосування законодавства про оренду.
Слід зазначити, що підготовка цього питання триває вже близько року. Так, у другій половині 2011 року було здійснено узагальнення практики розгляду спорів про оренду державного та комунального майна, в першому півріччі 2012 року аналіз практики був поширений на інші форми власності. Створена робоча група проаналізувала не лише практику господарських судів України, але й судів адміністративної та цивільної юрисдикції, правові позиції Верховного Суду України, керівні роз’яснення, інформаційні листи, практику розгляду аналогічної категорії спорів арбітражними судами Російської Федерації та господарськими судами Республіки Білорусь. Виявилося, що питання орендних відносин актуальне і для наших колег: у грудні 2011 року прийнята постанова Пленуму Вищого арбітражного суду Російської Федерації, а в лютому 2012 року — Вищого господарського суду Республіки Білорусь.
Обговорення проблемних питань відбувалося на численних нарадах, семінарах, круглих столах, що дозволило почути та врахувати думки не лише суддів, але й практикуючих юристів.
Для вирішення найбільш спірних питань було проведено засідання секції Науково-консультативної Ради Вищого господарського суду України, в роботі якої взяли активну участь провідні українські вчені-правники з Києва, Харкова, Львова, Донецька, Одеси.
Незважаючи на це, не всі проблемні питання вдалося узгодити.
Серед таких питань є два, які пов’язані з нотаріальним оформленням договорів оренди.
Перше питання стосується дискусії навколо ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», за змістом якої договір оренди такого майна вважається укладеним з моменту досягнення згоди з усіх істотних умов. Таке формулювання дозволяє зробити висновок про те, що відносно договорів оренди державного та комунального майна нотаріальне посвідчення договорів оренди не є обов’язковим.
Разом з тим, Цивільний кодекс України (далі — ЦК України) містить положення про те, що договір найму будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 2 ст. 793).

ОЛЕКСІЙ МУРАВЙОВ отримати повну версію статті