ПРОБЛЕМИ ПРОВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВА СПІЛЬНОЇ ЧАСТКОВОЇ ВЛАСНОСТІ НА ПІДСТАВІ ДЕКІЛЬКОХ ПРАВОВИХ ДОКУМЕНТІВ, НАЛЕЖНИХ ОДНОМУ ВЛАСНИКУ, ТА ШЛЯХИ ЇХ УНИКНЕННЯ

МАРИНА ЄЛЬКІНА,
приватний нотаріус Одеського міського нотаріального округу
ПРОБЛЕМИ ПРОВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВА СПІЛЬНОЇ ЧАСТКОВОЇ ВЛАСНОСТІ НА ПІДСТАВІ ДЕКІЛЬКОХ ПРАВОВИХ ДОКУМЕНТІВ, НАЛЕЖНИХ ОДНОМУ ВЛАСНИКУ, ТА ШЛЯХИ ЇХ УНИКНЕННЯ
У зв’язку з листом Державної реєстраційної служби «Щодо державної реєстрації права спільної власності на нерухоме майно» від 22.01.2013 № 23-06-15-13 перед нотаріусом постали питання актуалізації алгоритму дій по державній реєстрації ВИНИКНЕННЯ права на спільну часткову власність та створення нового, більш вдалого алгоритму.
«…У випадку, коли співвласником подається заява про державну реєстрацію прав щодо своєї частки у праві спільної власності, державна реєстрація прав проводиться виключно щодо відповідної частки, тобто запис до Державного реєстру прав вноситься щодо частки у праві спільної часткової власності. При цьому така державна реєстрація прав може бути проведена і з відкриттям розділу Державного реєстру прав на об’єкт нерухомого майна, що перебуває у спільній власності. В подальшому, при проведенні державної реєстрації прав за заявами інших співвласників такого об’єкта нерухомого майна, новий розділ Державного реєстру прав не відкривається, а до існуючого розділу вносяться записи щодо інших часток у праві спільної часткової власності. …Звертаємо увагу, що в результаті розгляду заяв про державну реєстрацію прав як щодо частки у праві спільної власності, так і щодо спільної власності в цілому надається один примірник витягу з Державного реєстру прав, а також у випадках, передбачених Законом, один примірник свідоцтва про право власності на нерухоме майно. При цьому, справляється один платіж як щодо державного мита, так і щодо надання витягу з Державного реєстру прав».
До 2013 року при вчиненні нотаріальної дії по відчуженню права власності або частки в праві власності нотаріусу надавався Витяг з реєстру прав власності, виготовлений БТІ. В такому витязі надається інформація, яка частка, в який момент, на підставі якого документа була набута ВЛАСНИКОМ. Тепер такої інформації у нотаріу­са немає. Державна реєстрація ВИНИКНЕННЯ права на частку в спільному майні актуалізувала відповідне питання: який алгоритм найменш затратний для громадян?
У практичному посібнику «Державний реєстр речових прав — алгоритм дій нотаріуса» (Харків: Страйд, 2012), далі — Посібник, розглянуто алгоритм проведення державної реєстрації права спільної часткової власності, при реалізації якого право на відповідну частку в праві власності виникає відповідно до кожного документа про право власності (тобто, якщо нотаріусу подано особою 4 правових документи, реєстрація права власності за алгоритмом проводилась щодо кожного документа окремо, виникало 4 номери права), що є зрозумілим та вірним, але виникає обов’язок 4 рази внести плату за надання витягу з реєстру про зареєстровані права власності. Такий алгоритм має бути реалізовано при реєстрації виникнення права спільної часткової власності на декількох власників по декількох документах (наприклад, 4 співвласники по 4 правових документах тощо).
При реєстрації виникнення права вперше саме таким чином власник (права якого вже було зареєстровано відповідно до Закону та які визнаються чинними) зазнає значних матеріальних трат.
Аналізуючи доки ще малий досвід роботи, можна дійти такого висновку: державними реєстраторами Реєстраційної служби напрацьована практика, коли при виникненні права формується один документ без визначення часток в праві та підстави його виникнення. Тобто з початку року вже є випадки, коли зареєстровано виникнення спільної часткової власності на двох співвласників на підставі чотирьох документів про право власності, але не зрозуміло: яка частка та на підставі саме якого документа належить громадянину. Наприклад: 2 співвласники володіють квартирою на праві спільної часткової власності на підставі таких документів: 1) Свідоцтво про право власності (на підставі рішення органу приватизації) в рівних частках по 1/6 частці у кожного: ВЛАСНИК1 — 1/6, ВЛАСНИК2 — 1/6; 2) Свідоцтво про право на спадщину ВЛАСНИК1— на 1/3 частку; 3) Свідоцтво про право на спадщину ВЛАСНИК2 — на 1/3 частку .

МАРИНА ЄЛЬКІНА отримати повну версію статті