ПРИСВОЄННЯ КАДАСТРОВОГО НОМЕРА ЗЕМЕЛЬНІЙ ДІЛЯНЦІ ТА НАДАННЯ ВИТЯГІВ ІЗ ПОЗЕМЕЛЬНОЇ КНИГИ

ЛЮДМИЛА СПІЦИНА,
перший заступник начальника Головного управління Держкомзему у Запорізькій області
ПРИСВОЄННЯ КАДАСТРОВОГО НОМЕРА ЗЕМЕЛЬНІЙ ДІЛЯНЦІ ТА НАДАННЯ ВИТЯГІВ ІЗ ПОЗЕМЕЛЬНОЇ КНИГИ
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що посвідчують право на земельну ділянку, а також порядку поділу та об’єднання земельних ділянок» доповнено ст. 132 Земельного кодексу України (далі — ЗК) пунктом «ж», за яким однією з істотних умов договору відчуження земельної ділянки є кадастровий номер земельної ділянки.
Наступним кроком законодавців було прийняття Закону України від 05.11.2009 р. № 1702 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю», якими, зокрема, внесено зміни до ст. 120 ЗК та до ст. 377 Цивільного кодексу України (далі — ЦК). Тепер однією з істотних умов договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв’язку з набуттям права власності на ці об’єкти. Зазначені норми набули чинності з 01.01.2010 р.
Що дало таке «спрощення»? На довгий час по всій Україні призупинена численна кількість правочинів. До набуття чинності цим Законом практично ніхто не надавав такого значення кадастровому номеру земельної ділянки, який сьогодні є істотною умовою договору відчуження як земельної ділянки, так і жилого будинку, будівлі, споруди. Але, на жаль, сформовані земельні відносини, які склалися в Україні, сьогодні не готові для застосування Закону. Лише тоді можливе стовідсоткове включення кадастрового номера до договору як істотної умови, коли абсолютно на всі земельні ділянки: їх межі будуть погоджені і визначені в натурі на місцевості; у встановленому порядку буде оформлено право власності, користування; право на них посвідчено зареєстрованим правовстановлюючим документом. Чи, як мінімум, буде прийнято відповідне рішення органу місцевого самоврядування або виконавчої влади щодо площі ділянки і чітко встановлено межі (кадастрова зйомка). Крім того, зауважу, що законодавчо не були визначені: порядок присвоєння кадастрового номера; особа, яка здійснює його присвоєння; документ який видається про визначення (присвоєння) кадастрового номера.
Нині мимоволі виникають такі питання:
чи можна присвоїти кадастровий номер, якщо не оформлялися правовстановлюючі документи на земельну ділянку? Якщо можна, то що є підставою?
хто повинен визначити площу ділянки, якщо відносно неї не приймалось рішення і на підставі яких документів?
чи можливе присвоєння номера без перевірки обмінного файлу ділянки ДЗК?

Людмила СПІЦИНА отримати повну версію статті