ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ). РОЛЬ НОТАРІУСА
ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України, член Кваліфікаційної комісії нотаріату Головного управління юстиції в Харківській області
ПРИДБАННЯ МАЙНА З ПРИЛЮДНИХ ТОРГІВ (АУКЦІОНІВ). РОЛЬ НОТАРІУСА
Лучший фундамент недвижимости —
железобетон нотариального акта.
Равиль Алеєв
Видача свідоцтв про придбання майна з прилюдних торгів не є новелою сучасного цивільного законодавства України. За радянських часів лише у дев’яти союзних республіках положеннями про державний нотаріат передбачалася видача свідоцтв про придбання будівель з прилюдних торгів: Азербайджанській (ст. 52 Положення про державний нотаріат), Вірменській (ст. 52), Білоруській (ст. 52), Грузинській (ст. 52), Молдавській (ст. 52), Таджицькій (ст. 53), Туркменській (ст. 52), Узбецькій (ст. 52) та Українській (ст. 42).
У цих союзних республіках (крім Української) положеннями про державний нотаріат передбачалося, що придбання будівлі з прилюдних торгів нотаріус оформлює шляхом видачі свідоцтва на підставі акта про продаж будівлі з торгів, складеного судовим виконавцем. Стаття 42 Положення про державний нотаріат УРСР як підставу видачі свідоцтва зазначає, крім того, акт про залишення будівлі за стягувачем з причини, що призначені торги не відбулися.
Відповідно до законодавства того часу нотаріусом видавалося свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів на підставі акта судового виконавця про проведення торгів та ухвали народного суду про його затвердження.
25.12.1974 р. Верховною Радою Української РСР було прийнято Закон «Про державний нотаріат», який набув чинності 01.05.1975 р. Статтею 53 зазначеного Закону було передбачено, що придбання жилого будинку (частини будинку) або квартири в будинку житлово-будівельного колективу індивідуальних забудовників з прилюдних торгів оформляється видачею набувачу державною нотаріальною конторою за місцем знаходження будинку свідоцтва про придбання жилого будинку (частини будинку) або квартири. Якщо торги не відбулися, свідоцтво про придбання жилого будинку (частини будинку) або квартири видається стягувачеві. Такі свідоцтва видавалися нотаріусами на підставі відповідної копії акта про продаж будинку (частини будинку) або квартири з прилюдних торгів чи копії акта про те, що будинок (частину будинку) або квартиру залишено за стягувачем у зв’язку з тим, що торги не відбулися. Главою V Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР (затвердженої наказом Міністерства юстиції Української РСР від 31.10.1975 р. № 45/5) регламентувалося вчинення нотаріусом такої нотаріальної дії. А саме нотаріусу для видачі такого свідоцтва подавалася копія акта судового виконавця про продаж будинку (частини будинку) або квартири в будинку житлово-будівельного колективу індивідуальних забудовників або копія акта про те, що будинок (частину будинку) або квартиру залишено за стягувачем у зв’язку з тим, що торги не відбулися, зміст якого повинен був відповідати вимогам ст. 398 Цивільного процесуального кодексу УРСР.
Згідно зі ст. 398 ЦПК УРСР про проведені прилюдні торги судовий виконавець складав акт, у якому зазначалися: ким, коли і де провадились торги, перелік і коротка характеристика проданого будинку, найвища запропонована на торгах ціна, точне найменування та адреса покупця
й сума, внесена ним за куплений будинок. До акта додавався список осіб, які брали участь у торгах. Після сплати покупцем всієї суми судовий виконавець видавав йому копію затвердженого суддею акта про продаж будинку з прилюдних торгів. На підставі цієї копії нотаріальна контора видавала покупцеві свідоцтво про придбання будинку.
Як відомо, 02.09.1993 р. Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про нотаріат», який набув чинності з 01.01.1994 р. та діє до сьогодні. Цей Закон також надає право нотаріусам України видавати свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), а також свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися (ст. 34).
Сьогодні при вчиненні зазначеної нотаріальної дії нотаріуси України також керуються главою 9 Закону України «Про нотаріат», розділом V Закону України «Про іпотеку», розділом 25 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, розділом 6 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, а також Законом України «Про виконавче провадження».
НЕРУХОМЕ МАЙНО
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!