ПРЕДСТАВНИЦТВО ІНОЗЕМНОГО СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БЕЗ ПРАВА ЗДІЙСНЕННЯ САМОСТІЙНОЇ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА МИТНІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. РОЗГЛЯД ТАКОГО ПРЕДСТАВНИЦА ЯК ПОКУПЦЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА В УКРАЇНІ
ІННА БУРЯЧЕК,
приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу
ПРЕДСТАВНИЦТВО ІНОЗЕМНОГО СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БЕЗ ПРАВА ЗДІЙСНЕННЯ САМОСТІЙНОЇ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА МИТНІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ. РОЗГЛЯД ТАКОГО ПРЕДСТАВНИЦА ЯК ПОКУПЦЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА В УКРАЇНІ
Ранок, кава, новини і ось знову новини про те, що нашу державу ігнорує цивілізована Європа. Так-то воно так, може, уряди країн Шенгенської угоди на публіці й ігнорують нас, проте це не позбавляє нашу державу можливості бути предметом зацікавленості іноземних інвесторів, які продовжують підкорювати ринки України новими послугами, новою продукцією й ідеями.
Не дивлячись на всю політичну нестабільність в Україні, наша держава залишається перспективною для інвестицій, для розвитку нових ринків просунутими та цивілізованими європейцями.
У зв’язку з цим питання, яке є предметом цієї статті, повинно зацікавити нотаріусів, адже, по-перше, у містах-мегаполісах розповсюдженою є практика розміщення головних та бек-офісів представництв юридичних осіб — нерезидентів, які досліджують ринки, проводять внутрішній маркетинг та після отримання результатів виносять своє резюме щодо того, бути чи не бути їм на митній території України для ведення господарської діяльності, а по-друге, Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України не містить подібної інформації.
У своїй статті я маю намір комплексно розглянути та розкрити правовий статус представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності, його права та обов’язки, які виникають на території України. А оскільки ми — нотаріуси України — належимо до системи латинського нотаріату, то наша грамотність та обізнаність не повинна знати меж.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» представництво іноземного суб’єкта господарської діяльності — це установа або особа, яка представляє інтереси іноземного суб’єкта господарської діяльності в Україні і має на це належним чином оформлені відповідні повноваження.
Так, згідно з п. 12 Інструкції про порядок реєстрації представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні представництво суб’єкта господарської діяльності не є юридичною особою і не здійснює самостійно господарської діяльності, у всіх випадках воно діє від імені й за дорученням іноземного суб’єкта господарської діяльності, зазначеного у свідоцт¬ві про реєстрацію, і виконує свої функції згідно із законодавством України. Представництво іноземного суб’єкта господарської діяльності в Україні може здійснювати функції, пов’язані з виконанням представницьких послуг, тільки в інтересах іноземного суб’єкта господарської діяльності, зазначеного у Свідоцтві про реєстрацію представництва.
У разі здійснення представництвом господарської діяльності на території України таке представництво повинно стати на облік у податковому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним податковим органом України, та набути статусу постійного представництва (п. 13 Інструкції про порядок реєстрації представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні).
Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» так розкриває поняття постійного представництва:
постійне представництво нерезидента в Украї¬ні — це представництво, через яке повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидента на території України. До постійних представництв, зокрема, відносяться: місце управління, філіал, офіс, завод, фабрика, майстерня, шахта, нафтова чи газова свердловина, кар’єр або інше місце розвідки чи видобутку корисних копалин. З метою оподаткування до постійних представництв прирівнюються резиденти, які мають повноваження діяти від імені нерезидента, що тягне за собою виникнення у нерезидента цивільних прав та обов’язків (укладати договори (контракти) від імені нерезидента; утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, зі складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу митниці).
Господарською діяльністю є будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Таким чином, представництва можуть бути двох видів:
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!