ПРАКТИЧНІ ПИТАННЯ СПАДКОВОГО ПРАВА

ОЛЬГА ДЯЧУК,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
ПРАКТИЧНІ ПИТАННЯ СПАДКОВОГО ПРАВА
На відміну від раніше чинного Цивільного кодексу УРСР, Цивільний кодекс України (далі — ЦК) регламентує саме поняття спадкування і склад спадщини.
Спадкування визначене як перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Усі майнові права, і перш за все право власності, які спадкодавець набув для себе за життя, або які були йому присуджені, усі майнові обов’язки, які він створив для себе, або були йому присуджені за життя, як такі, що підлягали виконанню ним, у сукупності і є складом спадщини.
Не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема:
– особисті немайнові права;
– право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
– право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.
Але разом з тим згідно зі ст. 1230 ЦК України до спадкоємця переходить право відшкодування збитків, завданих спадкодавцеві в договірних зобов’язаннях, право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено спадкодавцеві за його життя.
До спадкоємця переходить обов’язок відшкодування моральної шкоди, завданої спадкодавцем, яке було присуджено судом зі спадкодавця за його життя.
Не входять до складу спадщини права спадкодавця на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, установлені законом, але знову ж згідно зі ст. 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, входять до складу спадщини в разі відсутності членів сім’ї спадкодавця.
Щодо спадкування не отриманої пенсії серед норм права є певна колізія. ЦК України не обмежено строк для отримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, якщо вона прийнята ним, значить, і отримання у власність успадкованих прав, а ст. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» регламентує, що члени сім’ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатні члени сім’ї, зазначені у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. Тому при з’ясуванні нотаріусом складу спадкового майна та за умови прийняття спадкоємцем спадщини спадкоємця необхідно попереджати про такий скорочений термін отримання недоотриманих сум пенсій, щоб незнання ним цього положення не призвело до настання негативних наслідків для нього.
Не входять до складу спадщини також права та обов’язки спадкодавця як кредитора або боржника, якщо вони нерозривно пов’язані з особою і у зв’язку з цим не можуть бути виконані іншою особою.
Серед майнових прав, що у складі спадкового майна переходять

Ольга ДЯЧУК отримати повну версію статті