ПРАВО ПЕРЕВАЖНОЇ КУПІВЛІ В ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ

ОЛЬГА ІЄВІНЯ,
кандидат юридичних наук, професор кафедри цивільно-правових дисциплін юридичного факультету Національної академії внутрішніх справ
ПРАВО ПЕРЕВАЖНОЇ КУПІВЛІ В ЗАКОНОДАВСТВІ УКРАЇНИ
У юридичній літературі будь-яке переважне право визначається як вид правового привілею, зміст якого полягає в забезпеченні визначеному колу осіб пільги (привілею) на придбання певного майна .
Зазначена пільга надається виходячи з принципів розумності та справедливості і дозволяє, з одного боку, врахувати інтереси осіб, яким надається право переважної купівлі, — привілейованих осіб, а з іншого, хоча і є певним обмеженням права власника на розпорядження своїм майном, проте не зачіпає істотно його інтересів, оскільки йдеться про відчуження майна за оплатним договором — купівлі-продажу.
Забезпечення права переважної купівлі відбувається шляхом покладання на продавця обов’язку спочатку запропонувати товар привілейованим особам, і лише після їх відмови — третім особам, причому на таких саме умовах і за таку саме ціну, як товар пропонувався привілейованим особам.
Розглядаючи функціональне призначення інституту переважної купівлі, Н. І. Майданик виділяє такі його функції:
охорона інтересів учасників спільної власності або спільної справи, яким небайдуже, хто придбає частку учасника, який вибуває, і стане на його місце. «Привілей на купівлю частки вводиться тому, що право на відчуження частки будь-якому учаснику обороту може ввести в спільну справу сторонню особу, яка надасть спільному майну небажане використання або спільній діяльності — небажаний напрям»;
сприяння припиненню спільної власності, «яка, індивідуалізуючи кількох осіб в одній речі, створює численні ускладнення, які в кінцевому результаті ускладнюють господарську експлуатацію речі. Очевидною є вигода співвласника, який, набуваючи в іншого співвласника відчужувану частку в праві, стає одноосібним власником, що припиняє спільну власність» .
Право переважної купівлі може встановлюватись законом, угодою сторін, статутом господарського товариства.
Аналіз положень законодавства України дозволяє виділити такі види права переважної купівлі:

Ольга ІЄВІНЯ отримати повну версію статті