Право користування житлом дітьми – членами сім’ї власника житла

01 січня 2006 року набув чинності Закон України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», ч. 4 ст. 12 якого встановлюється, що для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування. Вказана норма, а саме правило, про те, що «для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування», викликало багато запитань у нотаріусів, щодо застосування її на практиці. Тому спробуємо дослідити поняття права користування, його зміст та правову природу, а також наслідки вчинення правочину без отримання такої згоди органу опіки та піклування.
Хотілося б, насамперед, зазначити, що відповідно до ст. 6 Сімейного кодексу України (надалі – СК України) правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. У частині ж другій цієї статті діти за віком поділені на дві групи: малолітньою вважається дитина до досягання нею чотирнадцяти років та неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. За ст. 1 Конвенції про права дитини дитиною є кожна людська істота до досягання нею 18-річного віку, якщо за законом, що застосовується до даної особи, вона не досягає повноліття раніше. Ромовська З. В. у Науково-практичному коментарі Сімейного кодексу України зазначає, що ні реєстрація шлюбу до досягнення цього віку, ні надання повної цивільної дієздатності тому, хто працює за трудовим договором або бажає займатися підприємництвом, не припиняють у такої особи статусу дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 176 СК України права батьків та дітей на користування житлом, яке є власністю когось із них, встановлюються законом.
Право користування житлом дитиною, яка не є співвласником житлового приміщення, встановлюється наступними правовими нормами.
Так, відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 18 Закону України «Про охорону дитинства» діти – члени сім’ї наймача або власника жилого приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем. Органи опіки та піклування зобов’язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.
Наступне правило

Віталій КАРА отримати повну версію статті