Правовий режим акцій в контексті шлюбних відносин

Розглянуто правовий режим акцій, набутих подружжям за час шлюбу. Проаналізовано ідею визнання акцій спільним майном подружжя, а також наведено контраргументи цієї ідеї.
Ключові слова: акція, подружжя, спільні кошти, шлюб, Цивільний кодекс України; Сімейний кодекс України, корпоративне право, акціонерне товариство, акціонер, власник акцій, акціонерні відносини, реєстр власників іменних цінних паперів, рішення суду.
Рассмотрен правовой режим акций, приобретенных супругами во время брака. Проанализирована идея признания акций общим имуществом супругов, а также приведены контраргументы этой идеи.
Ключевые слова: акция, супруги, совместные средства, Гражданский кодекс Украины, Семейный кодекс Украины, корпоративное право, акционерное общество, акционер, собственник акций, акционерные отношения, реестр собственников именных ценных бумаг, решение суда.
Одним із проявів розвитку приватної власності в Україні є ліквідація заборон щодо об’єктів, які можуть належати на праві власності фізичним особам. У новому Цивільному кодексі України [1] (далі – ЦК України) уперше серед об’єктів цивільних прав вказано цінні папери (ст. 177), яким навіть присвячена окрема глава (Глава 14). Крім цього, існує розгалужене спеціальне законодавство, що регулює відносини у сфері обігу цінних паперів. Хоча важко констатувати «победное шествие» цінних паперів у сучасному житті пересічного українця, рух цих своєрідних об’єктів права власності дедалі поширюється. Зокрема, цінні папери привертають увагу громадян при вирішенні питання «Куди вкладати гроші?». Основний інтерес при цьому складають такі види цінних паперів, як акції.
Право власності фізичної особи на акцію останнім часом набуває значення і в контексті шлюбних відносин. На відміну від фізичної особи, яка не перебуває в шлюбі, акціонер з подружнім статусом «опиняється» ніби у двох вимірах. З одного боку, він перебуває в відносинах з акціонерним товариством (далі – АТ), а з іншого, – з другим із подружжя.
У сімейно-правовій літературі деяких пострадянських країн акції, набуті одним із подружжя за спільні кошти за час шлюбу, визначаються як об’єкт права спільної сумісної власності подружжя. На цій підставі акції розглядаються як речі, що підлягають поділу між сторонами в разі поділу подружнього майна [2]. Цей підхід спирається на існуючі законодавчі норми. Так, у ч. 2 ст. 34 Сімейного кодексу Російської Федерації, п. 2 ст. 32 Закону «Про шлюб та сім’ю Республіки Казахстан» прямо вказано, що цінні папери належать до спільного майна подружжя.
В Україні в цьому питанні склалася парадоксальна ситуація. Новий Сімейний кодекс України [3] (далі – СК України) жодним словом не обмовився щодо правового режиму цінних паперів, набутих подружжям за час шлюбу. Немає відповіді й у корпоративному законодавстві, що в цілому можна було очікувати, оскільки це питання має власну – сімейно-правову підпорядкованість. У постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» [4] акції пропонується визнавати спільним майном подружжя. Зокрема, в п. 27 вказано: акції можуть бути об’єктом права спільної сумісної власності і предметом поділу між подружжям, якщо вони були придбані за їх спільні кошти. При повному «мовчанні» закону позиція Пленуму Верховного Суду може мати важливі наслідки, оскільки сформує судову практику.
Разом із тим, ідея визнання цінних паперів, зокрема акцій, спільним майном подружжя вбачається сумнівною. Контраргументи цієї ідеї полягають у наступному.

Ірина ЖИЛІНКОВА отримати повну версію статті