Посвідчення правочинів за участі осіб, які відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера

Проаналізовано правову підставу відмови особи від прийняття ідентифікаційного номера та можливість посвідчення правочинів із такими особами.
Ключові слова: Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ідентифікаційний номер, правочин, паспорт, посвідчення правочину.
Проанализировано правовое основание отказа лица от принятия идентификационного номера и возможность удостоверения сделок с такими лицами.
Ключевые слова: Инструкция о порядке совершения нотариальных действий нотариусами Украины, идентификационный номер, сделка, паспорт, удостоверение сделки.
Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (п. 19), затверджена наказом Міністерства юстиції України № 20/5 від 3 березня 2004 р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 3 березня 2004 р. за № 283/8882 [1], установлює, що при посвідченні правочинів нотаріусом у текстах правочинів зазначаються: для фізичних осіб – ідентифікаційний номер за даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. При цьому положення Інструкції не містить винятків або відповіді на питання «Як діяти нотаріусу, коли особа не має ідентифікаційного номера?».
Разом із тим, чинне законодавство, а саме ч. 2 ст. 1 Закону України № «Про Державний реєстр фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів» [2], який регулює створення Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів, дозволяє особам, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Виникає питання: чи може нотаріус за участі такої особи посвідчувати правочини?
На мою думку, безумовно може, адже закон дозволяє громадянину не мати ідентифікаційного номера і жодна Інструкція не може громадянина позбавити цього права, але на підтвердження свого права особа має надати нотаріусу докази того, що вона через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття ідентифікаційного номера.
Державна податкова адміністрація України спільно з Міністерством внутрішніх справ України розробили й затвердили Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи – платника податків та інших обов’язкових платежів наказом від 19 жовтня 2004 р. № 602/1226 [3], згідно з яким визначено процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби.
Відповідно до встановленого порядку, особа, яка відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, повідомляє про це у формі спеціальної заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації та надає відповідний комплект документів:
– свідоцтво про народження;
– паспорт громадянина України;
– свідоцтво про шлюб (за наявності);
– свідоцтво про розірвання шлюбу (за наявності);
– свідоцтво про зміну імені (за наявності);
– копію документа про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності).
Посадова особа органу державної податкової служби отримує заповнену заяву з додатком і, у разі відсутності розбіжностей між даними заяви та пред’явленими документами, формує особову справу й у термін до 30 календарних днів із дня прийняття заяви надає заявнику довідку спеціальної форми або відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови.
Термін дії довідки – 30 календарних днів. Після отримання вищевказаної довідки особа зобов’язана звернутися до органу внутрішніх справ у службу громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, за місцем її реєстрації для внесення відмітки до паспорта. У разі відсутності невідповідностей на 7 – 9 сторінку паспорта вноситься відмітка у вигляді штампу (розмір 75 х 30 міліметрів) такого змісту: «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера», (прізвище, ім’я та по батькові посадової особи, підпис, дата, номер довідки).
При заміні паспорта, до якого раніше було внесено відмітку про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, до нового паспорта відмітка переноситься автоматично.
На практиці виникають ситуації, коли

Андрій Сидоренко отримати повну версію статті