ПОСВІДЧЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ У СЛІДЧОМУ ІЗОЛЯТОРІ ТА МІСЦЯХ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ

ОЛЕГ ПОПОВЧЕНКО,
кандидат юридичних наук, доцент, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу
ПОСВІДЧЕННЯ НОТАРІАЛЬНИХ ДІЙ У СЛІДЧОМУ ІЗОЛЯТОРІ ТА МІСЦЯХ ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ
Народна мудрість говорить: «Від тюрми та суми не зарікайся». Наше сьогодення — яскраве тому підтвердження.
Скільки існує державність, стільки існують і місця позбавлення волі. Навіть у Старому Заповіті згадуються місця утримування злодіїв під вартою в Єрусалимі, а також докладно описано позбавлення волі Йосипа в Єгипті.
За даними офіційного сайта Державної пенітенціарної служби України (далі — ДПСУ), станом на 1 листопада 2011 р. у 184 її установах перебувало 154 698 осіб. Зокрема, у 33 слідчих ізоляторах — 38484 особи, з них: на стадії досудового слідства — 5099 осіб, судового слідства (до винесення вироку) — 18196 осіб, у 143 виправних колоніях — 114884 особи.
До місць позбавлення волі, де здійснюється виконання покарань, відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу України, належать: арештні дома, кримінально-виконавчі установи та спеціальні виховні установи (виховні колонії).
Слідчий ізолятор (далі — СІЗО) — пені¬тенціарна установа Державного департаменту України з питань виконання покарань (згодом — Державної пенітенціарної служби), призначена для утримування відносно підсудних, обвинувачених чи підозрюваних у вчиненні злочину осіб, до яких було обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, або засуджених, вирок щодо яких не набрав законної сили. Також у СІЗО утримуються особи, до яких застосовано тимчасовий чи екстрадиційний арешт.
Крім того, ст. 89 Кримінально-виконавчого кодексу України передбачає, що особи, які вперше засуджені до позбавлення волі за злочини невеликої або середньої тяжкості чи тяжкі злочини, можуть за їхньою згодою залишатись у слідчому ізоляторі для виконання робіт із господарського обслуговування. Засуджені залишаються для виконання роботи з господарського обслуговування за наказом начальника слідчого ізолятора. На жаргоні цю категорію осіб називають «баландерами», оскільки вони розносять їжу (баланду) по камерах. Тимчасово в СІЗО можуть залишатися засуджені, щодо яких провадяться слідчі дії у справі про злочин, за скоєння якого вони ще не засуджені, або якщо вони беруть участь у провадженні слідчих дій у справі про злочин, учинений іншою особою.
Слід зазначити, що військовослужбовці Збройних сил України замість СІЗО можуть утримуватись на гауптвахтах військової служби правопорядку у Збройних силах України.
Чинний на сьогодні Кримінально-процесуальний кодекс України (далі — КПК України) передбачає максимальний строк перебування під вартою на досудовому слідстві — 18 місяців.
За «новим» КПК України, який набуде чинності з 19 листопада 2012 року, максимальний строк тримання під вартою — 12 місяців. Проте строк перебування під вартою під час судового слідства у нашій державі може розтягуватись на роки. Як наслідок, на сьогодні в Україні склалася така ситуація: в місцях тримання під вартою, та в місцях позбавлення волі перебувають понад 150000 осіб. У будь-кого з них може виникнути потреба у вчиненні нотаріальних дій.
Стаття 1 Закону України «Про попереднє ув’язнення» передбачає: «Тримання осіб, взятих під варту, відповідно до завдань кримінального судочинства здійснюється на принципах неухильного додержання Конституції України, вимог Загальної декларації прав людини, інших міжнародних правових норм і стандартів поводження з ув’язненими і не може поєднуватися з навмисними діями, що завдають фізичних чи моральних страждань або принижують людську гідність».

Олег ПОПОВЧЕНКО отримати повну версію статті