ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА, ЩО Є ОБ’ЄКТОМ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ

ВЛАДИСЛАВА КУЦ,
приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу
ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ВІДЧУЖЕННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА, ЩО Є ОБ’ЄКТОМ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
Питання відчуження нерухомого майна, що є об’єктом культурної спадщини, регулюється нормами Цивільного кодексу України, Закону України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 р. № 1805-III [1], Закону України «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)» від 06.03.1992 р. № 2171-XII [2].
Об’єкти культурної спадщини заносяться до Державного реєстру нерухомих пам’яток України наказом відповідного Міністерства або постановою Кабінету Міністрів України та мають власний охоронний номер. З цього моменту вони називаються пам’ятками культурної спадщини.
Нотаріус може дізнатися з правовстановлювального документа про те, що нерухоме майно є об’єктом культурної спадщини. Проте трапляються випадки, коли нерухомість набута задовго до того, як відповідне Міністерство видасть наказ про внесення такого нерухомого майна до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. У випадку якщо у правовстановлювальному документі відсутня потрібна інформація, нотаріусу подаються додаткові документи, які містять дані про належність нерухомості до пам’яток культурної спадщини.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про охорону культурної спадщини» (далі — Закон) центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини забезпечує публікацію Державного реєстру нерухомих пам’яток України та внесених до нього змін у спеціалізованому періодичному виданні. Проте, на жаль, на сьогодні ця норма не виконується. Тому опубліковані в будь-яких джерелах (в тому числі й на інтернет-сторінках) списки пам’яток культурної спадщини не є офіційними і остаточними. За офіційною інформацією слід звертатися безпосередньо до Міністерства культури України.
Об’єкти культурної спадщини можуть перебувати в різних формах власності, в тому числі у приватній. Об’єкти культурної спадщини, що є пам’ятками (за винятком пам’яток, відчуження або передача яких обмежується законодавчими актами України), можуть бути відчужені, а також передані власником у володіння, користування чи управління іншій юридичній або фізичній особі за наявності погодження відповідного органу охорони культурної спадщини (ст. 18 Закону). Якщо відчужується пам’ятка місцевого значення,

ВЛАДИСЛАВА КУЦ отримати повну версію статті