ПОРЯДОК РЕЄСТРАЦІЇ ЗМІН ДО ІПОТЕЧНОГО ДОГОВОРУ В ДЕРЖАВНИХ РЕЄСТРАХ УКРАЇНИ

Чи можна внести зміни до договору іпотеки, а саме змінити предмет іпотеки, якщо згідно Довідки Банку надано дозвіл на зняття заборони відчуження в Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та зняття обтяження в Державному реєстрі іпотек попереднього предмета іпотеки? Новий предмет іпотеки необхідно знову вносити у вищевказані Реєстри заборон? Який порядок внесення зміни щодо предмета іпотеки до договору іпотеки (як Додаткова угода)?
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про іпотеку» № 898-IV від 05.06.2003 року обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством (зокрема, це Тимчасовий порядок державної реєстрації іпотек, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 410 від 31 березня 2004 року та Інструкція про порядок заповнення повідомлень та ведення Державного реєстру іпотек). У разі недотримання цієї умови іпотечний договір є дійсним, але вимога іпотекодержателя не набуває пріоритету відносно зареєстрованих прав чи вимог інших осіб на передане в іпотеку нерухоме майно.
Державну реєстрацію обтяження нерухомого майна іпотекою згідно з п. 2 Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек покладено на державні нотаріальні контори та приватних нотаріусів, які уклали договори з адміністратором Реєстру, тобто з ДП «Інформаційний центр Мін’юсту». Підставою для державної реєстрації є повідомлення іпотекодержателя (Додаток 1 до Інструкції про порядок заповнення повідомлень та ведення Державного реєстру іпотек). Пункт 2 Тимчасового порядку державної реєстрації іпотек називає повідомленням документ, який складається іпотекодержателем або уповноваженою ним особою з метою внесення запису до Реєстру, а також змін і додаткових відомостей до запису, виключення запису з Реєстру. При цьому згідно з п. 25 вказаного Тимчасового порядку виключення запису відбувається у разі надіслання іпотекодержателем протягом 10 днів після виконання зобов’язання, забезпеченого іпотекою, письмового повідомлення про виключення запису з Реєстру або ж на підставі рішення суду. Тобто виключення запису з Реєстру відбувається у разі припинення самої іпотеки.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 Закону України «Про іпотеку» вона має похідний характер від основного зобов’язання і є дійсною до припинення основного зобов’язання або до закінчення строку дії іпотечного договору. У ст. 17 вказаного Закону перераховуються підстави припинення іпотеки, однак, зміна предмета іпотеки серед таких підстав відсутня, оскільки така зміна є лише зміною істотних умов іпотечного договору. Відповідно до ч. 1 ст. 19 вказаного Закону зміни і доповнення до іпотечного договору підлягають нотаріальному посвідченню та підлягають державній реєстрації у встановленому законом порядку. Так згідно з п. 20 вказаного Тимчасового порядку до повідомлення про реєстрацію змін обтяження нерухомого майна іпотекою (Додаток 3 до Інструкції про порядок заповнення повідомлень та ведення Державного реєстру іпотек) додається текст змін і додаткових відомостей, внесених до іпотечного договору, документ про плату за внесення змін і додаткових відомостей до запису.
Тому на підставі такого документа, як Довідка Банку з дозволом зняти обтяження в Державному реєстрі іпотек попереднього предмета іпотеки нотаріус не має права реєструвати зміни обтяження об’єкта нерухомого майна іпотекою. Проблематичним також видається вилучення цього запису з Реєстру, оскільки

Галина ГРИЦЕНКО отримати повну версію статті