ПОРЯДОК ПОДАННЯ НОТАРІУСАМИ РІЧНОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ (ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ) ТА ПОДАТКОВИХ РОЗРАХУНКІВ

ОЛЕНА САМОЩЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
ПОРЯДОК ПОДАННЯ НОТАРІУСАМИ РІЧНОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ (ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ) ТА ПОДАТКОВИХ РОЗРАХУНКІВ
З 01.01.2011 р. вступив у дію Податковий кодекс України (далі — ПКУ). Основу податкового законодавства раніше становили велика кількість законів та підзаконних актів, які регулювали відносини оподаткування. З прийняттям ПКУ ця ситуація змінилася. Цей кодифікований акт складається з норм, які охоплюють регулювання найбільш важливих відносин у сфері оподаткування.
Відповідно до ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі — податкова декларація) — це документ, що подається платником податків контролюючому органу в строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Форма податкової декларації встановлюється центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України. На цей час діє форма декларації, встановлена наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.1993 р. № 12 «Про затвердження Інструкції «Про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю» (назва із змінами, внесеними згідно з наказом ДПА України від 16.07.2003 р. № 352).
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб — до 1 травня року, що настає за звітним, до органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків
(п. 49.18.4 ст. 49 ПКУ).
Податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків в один з таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
У разі надсилання податкової декларації поштою таке відправлення на адресу відповідного органу державної податкової служби повинно бути здійснено не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, тобто не пізніше 20 квітня;
в) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 48.3 ст. 48 ПКУ податкова декларація повинна містити такі обов’язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
повне найменування (прізвище, ім’я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку в паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення — залежно від форми);
підписи платника податку — фізичної особи.
Податкова звітність, складена з недотриманням цих вимог, не вважається податковою декларацією.
Прийняття податкової декларації є обов’язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених п. 48.3 ст. 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених ст. 48 ПКУ, в тому числі висунення будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від’ємного значення об’єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов’язань тощо) забороняється.
Таким чином, вимоги податківців щодо надання разом з декларацією документів або копій документів, що підтверджують витрати нотаріуса, є незаконними.
Посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана зареєструвати податкову декларацію платника за датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність,

Олена Самощенко отримати повну версію статті